Šesta – Žiri na festivalu ,,Slobodna zona”

Na filmskom festivalu ,,Slobodna zona” ove godine su učestvovale učenice iz prvog i trećeg razreda naše škole : Nađa Nikolajev Ćirić i Teodora Jovičić (3/2), Aleksandra Zelenković i Natalija Vukosavljević (1/1) i Lena Jeremić (1/2).

Filmski festival ,,Slobodna zona” je novo i veliko iskustvo koje ćemo pamtiti. Biti u prilici da budemo deo ovako nečeg velikog nas je sve dotaklo. Tokom projekta bile smo u prilici da upoznamo poznate i uticajne ljude iz sveta filma, a i da se upoznamo sa organizacijom dešavanja velikog kao što je ovo. Od članova drugih žirija do glumaca i režisera susrele smo se sa velikim brojem uspešnih ljudi i našim idolima. Kao članice srednjoškolskog žirija imale smo veliki zadatak. Zadatak gde smo morale odabrati po jednog pobednika u selekcijama 8+ i 14+. 

Pre svečanog zatvaranja, razgovarale smo sa organizatorkom žirija Biljanom Stanojević i obrazložili naša mišljena i utiske. Diskusija oko pobednika nije bila ni malo laka jer je svaki film preneo određenu poruku. Imajući to u vidu, bilo je veoma teško izabrati koja poruka je bitnija odnosno pobednička. Ali, zajedničkim trudom i radom uspeli smo da dođemo do jednoglasne odluke oko toga ko zaslužuje prvo mesto.

na razgovoru sa organizatorkom Biljanom Stanojević

Sinopsisi su tu da vas zainteresuju da pogledate neki film, a na linkovima festivala su detalji i trejleri.  

U selekciji 8+ su bili filmovi: 

“Kapetanica Nova” 
Godine 2050, Zemlja je postala suvo i pusto mesto. Pilotkinja borbenog aviona Nova primorana je da putuje unazad kroz vreme kako bi sprečila razornu ekološku katastrofu. Međutim, neželjeni efekat putovanja kroz vreme čini da Nova postane ponovo mlada, pa ona dospeva u 2025. kao dvanaestogodišnjakinja. Čini se da nju i njenu misiju niko ne shvata ozbiljno, osim Nasa – tinejdžera koji pokušava da ovu misterioznu devojku i njenog malog letecćeg robota ADD-a sačuva van domašaja obaveštajne službe. Hoće li Nova i Nas uspeti da spasu budući svet? 

“Snovi su poput divljih tigrova”
Bolivud je najvažnija stvar za dvanaestogodišnjeg Ranžija iz Mumbaja: živopisni filmovi indijske filmske industrije sa zaraznim pesmama i plesnim koreografijama čine ga srećnim. Ne želi ništa drugo nego da stane pred kameru sa svojim herojem, indijskom superzvezdom Amirom Rošanom. Ali njegova velika čežnja postaje prelazi u nedostižnost kada mu roditelji kažu da sanjaju da emigriraju u daleku Nemačku. U životu ga održava samo nada da će učestvovati na kastingu za novi film Amira Rošana. Morate se boriti za svoje snove – oni se ne ostvaruju sami od sebe. To zna i devojčica iz komšiluka, Toni, koja će mu postati neočekivani saveznik. Hrabro i udruženim snagama, njih dvoje kreću na put ostvarivanja svojih snova – i na tom putu pronalaze i sreću istinskog prijateljstva. 

kao i pobednik u selekciji 8 + ovogodišnjeg festivala, film

“Časna sestra fudbalski trener”
Sestra Marina, veoma neortodoksna monahinja, poslata je tokom leta 1994. u El Paral, internat za dečake kom preti zatvaranje u bliskoj budućnosti. Iako dečaci Marinu dočekuju uz razne podvale, oni će, malo-pomalo, postati nešto veoma nalik porodici koju nikada nisu imali.
Osim svog humora, ono što film čini zaista posebnim su lukavstvo i hrabrost potrebni ovoj ženi da inspiriše decu i nauči ih pravim vrednostima. Zato film govori o istinskom učenju, onom koje je istrajno i koje razume da dete uvek zaslužuje drugu šansu. Ovo je takođe priča koja govori o pojmu „doma“ i potrebi da se zasnuje prava porodica. Ovo je srž ove priče, i treba joj pristupiti sa blagonaklonošću i osećajem odgovornosti.

Smatramo da film prikazuje i prenosi veoma bitnu poruku o tome kako moramo ceniti to što imamo, jer su mnogi uskraćeni za ono što mi uzimamo ,,zdravo za gotovo”. Odabrati pobednika nije bilo lako ali mislim da smo došli do ispravne odluke. 

U selekciji 14+ su bili filmovi:

“Nevinost”
Stvaranje rata je posao za pripovedača. Dobra priča je ključna za legitimizaciju upotrebe vojne sile. Ali pre nego što se priča predstavi drugima, prvo se mora predstaviti deci Izraela…Nevinost priča priču o deci koja su se opirala tome da budu uvrštena u program vojne službe, ali su kapitulirala. Njihove priče nikada nisu ispričane jer su umrli tokom vojne službe. Kroz naraciju zasnovanu na zastrašujućim sadržajima njihovih dnevnika, film prikazuje njihova unutrašnja previranja.

“Ratni poni” 
Ratni poni prati isprepletene priče dvojice mladića iz Oglala Lakota plemena koji odrastaju u rezervatu Pajn Ridž. Dvadesettrogodišnji Bil samo želi da uspe u životu. Bilo da se radi o isporuci robe ili uzgoju pudla, on je odlučan u tome da se probije ka „američkom snu“. U međuvremenu, dvanaestogodišnji Mato ne može da dočeka da postane muškarac. Očajnički traži odobrenje svog mladog oca, ali niz impulsivnih odluka okreće njegov život naglavce, i ispostavlja se da on nije kadar da se nosi sa surovom realnošću sveta odraslih. Vezani zajedničkom potragom za pripadnošću, svaki od dečaka bori se sa sopstvenim identitetom, porodicom i gubitkom na jedinstvenom putu postajanja muškarcem.

i film

“Tiha devojčica”
Ruralna Irska, 1981. godine. Tiha, zanemarena devojčica odvedena je iz svoje disfunkcionalne porodice da preko leta živi sa hraniteljima. Procvetala je od njihove brige, ali u kući u kojoj ne treba da bude tajni, ona otkriva jednu.
Postoje različite vrste tišine. Postoji tišina mira i spokoja, i tišina represije i srama. Postoji tišina zadovoljnog, upijajućeg rada. A tu je i tišina straha, ona vrsta usamljeničke tišine u koju bi se zlostavljano dete moglo povući kada čuje težak bat koraka nestrpljive odrasle osobe na stepenicama ili začikavanje drske dece. Nežan, neposredan film Kolma Barejda fino je naštimovan na sve te vrste tišine i delikatna osećanja koja one mogu da sadrže.

Pobednik u kategoriji od 14+ je “Nevinost”. Film koji prikazuje tragičnu sudbinu tinejdžera u Izraelu. Prikaz naših vršnjaka kojima je suđeno od strane države i sistema da dečaci idu 3 godine na vojnu obuku a devojčice na 2 godine. Smatram da nas je sve ovaj film dotakao na nekakav poseban način, jer mnogi nisu edukovani o ovoj ali ni sličnim događajima koji se dešavaju u sadašnjosti. S tim rečeno, ovaj film je definitivno bio pobednik u našim očima.

Ceo festival je, u slici, protekao ovako:

Zahvaljujemo profesorki Sandri Plazibat  koja nas je uključila u ovaj poduhvat. 

Nađa Nikolajev Ćirić 3/2

Spoj tradicije i trendova

Dana 14. februara, naš narod slavi jednog od Hristovih velikomučenika – Svetog Trifuna. 

Sveti Trifun je poznat i kao zaštitnik vinograda, zbog čega u srpskom narodu postoje mnoga verovanja i običaji. Neki od njih je da na ovaj dan vinogradari izlaze u vinograd da orežu barem jedan čokot vinove loze i poliju ga vinom, jer se veruje da će grožđe tako dobro roditi. Međutim, ukoliko dan bude vedar, godina će biti sušna i nerodna.

Dan zaljubljenih, koji deli datum sa našim praznikom, dolazi sa zapada. Ovaj dan, odnosno Dan Svetog Valentina, izvorno je praznik Protestantske i Rimokatoličke crkve. Ipak, godinama unazad se proslavlja svuda u svetu, te je ovaj trend stigao i u Srbiju.

Projekat Spoj tradicije i trendova, osmislila je profesorka hemije Dragana Branković Srzić. Uz pomoć profesorki geografije i veronauke, Jasne Perić i Jelene Petranović, kao i učenika prvog i trećeg razreda, ova lepa ideja je realizovana tokom protekle nedelje.

Zamisao je bila da se na simboličan način predstave oba predstojeća praznika, što je i učinjeno. 

Svetog Trifuna smo predstavili improvizovanom vinovom lozom, slavskom svećom i pogačom, kao i učeničkim crtežima. Pogaču su napravile učenice 1/9, Marija Popović, Mila Graovac i Anastasija Halas.

Profesorke su se potrudile da u ovom projektu naprave spoj i predmeta koje predaju. Profesorka veronauke, Jelena Petranović, osmislila je obeležja Svetog Trifuna. 

Profesorka geografije, Jasna Perić, je učenike 1/5 i 1/9 podstakla da ovu temu sagledaju i sa geografske strane. Učenici su istraživali o vinogradarstvu u Srbiji, nakon čega su svojim crtežima i tekstovima dočarali predele koji su karakteristični za ovu granu poljoprivrede. 

Ni hemija nije izostavljena, profesorka Dragana Branković Srzić je svojim učenicima iz odeljenja 3/8 dala zadatak da istraže o hormonu sreće, što su i učinili.

Upravo je sreća spojila ova dva praznika. Kada govorimo o Danu zaljubljenih, njega smo predstavili velikim srcem od kartona. Srce smo ukrasili cvetićima koje smo napravili od crvenih salveta. U izradi ovog dela projekta učestvovala su odeljenja 1/9, 3/4, 3/7, 3/8 i 3/9. 

Ipak tu nije kraj, dodali smo još jednu aktivnost koja, po rečima učenika, godinama unazad nije upražnjavana u našoj školi. Reč je o slanju anonimnih porukica, ali nismo ih namenili samo za zaljubljene. Svaka poruka je dobro došla, bila to lepa reč i drugu ili drugarici. Svi učenici su obavešteni o ovoj aktivnosti i zamoljeni da poruke koje ubace u kutiju budu lepe, bez uvredljivih sadržaja.

Ovu našu malu izložbu možete da pogledate ispred svečane sale škole, kao i da se slikate pored ukrasnog srca sa vama dragom osobom.

Milica Mišić 3/4



Sonjini dani

Sonjini dani

Još jedan novembar… i još jedni „Sonjini dani”.
Ovoga puta drugačiji, u skladu sa okolnostima.
Sve ono što smo radili prethodnih četrnaest godina sada je pred vama. Sve naše akcije u kojima smo bili inovativni, ekskluzivni, darežljivi, pametni, veseli, originalni, preduzimljivi…
Sa energijom koja iz ovih slika i snimaka bije, „idemo dalje”, kako bi naša Sonja rekla. Do sledeće godine u kojoj ćemo se opet družiti i praviti uspomene za vremena koja su pred nama. Jer, „Sonjini novembarski dani” bili su i uvek će biti-iskorak.

Korona virus – PREVENCIJA

Korona virus – PREVENCIJA

Poštovani učenici,

Ovim putem želimo da vam skrenemo pažnju na neophodno pridržavanje uputstava koje se tiču održavanja higijene radi očuvanja ličnog i opšteg zdravlja u uslovima proglašavanja zaraze.

Molimo da se pridržavate sledećih uputstava:

  1. Učenici koji imaju simptome gripa, povišene temperature, kašalj, malaksalost treba da ostanu kod kuće i jave se svom izabranom lekaru i da svojim dolaskom u školu ne izlažu rizikom sebe i druge učenike;
  2. Izbegavati pozdravljanje, rukovanje i ljubljenje uz vođenje razgovora na distanci od jednog metra;
  3. Obavezno prati ruke više puta na dan, nakon konzumiranja hrane, korišćenja toaleta, korišćenja javnog prevoza;
  4. Ukoliko kašljete ili kijate prekrijte usta i nos nadlakticom ili papirnom maramicom koju posle upotrebe treba baciti u kantu za otpatke;
  5. Ne uzimati antibiotike na svoju ruku;
  6. Masku koristite samo ako kijate ili kašljete ili u slučaju nege bolesnih;
  7. Tokom održavanja nastave obavezno će se vetriti učionice nakon svakog održanog časa;
  8. Ne dirati oči, nos i usta neopranim rukama;

Napominjemo da je za sve nas važno da primenjujemo gore navedena pravila. U školi će biti primenjene i mere dodatne higijenske zaštite upotrebom antiseptičkih i dezinfekcionih sredstava u prostorijama objekta.

Pogledajte video: KORONA OBAVEŠTENJE

SUSRETI GIMNAZIJALACA 2019.

SUSRETI GIMNAZIJALACA 2019.

Učenici i nastavnici Šeste beogradske gimnazije bili su domaćini susreta gimnazijalaca od 28-29-30. oktobra. Gosti su nam došli iz srpskih gimnazija iz dijaspore: gimnazije „Dositej Obradović“ iz Temišvara, gimnazije „Nikola Tesla“ iz Bidimpešte i gimnazije „Kantakuzina Katarina Branković“ iz Zagreba.1

Cilj saradnje i razmene je da učesnicima obostrano pružimo mogućnost sticanja nephodnih znanja, umenja i veština radi spoznaje svoje prošlosti, porekla i tradicije kako bi na tim temeljima razvili sopstveni identitet uvažavajući i negujući kulturne vrednosti i prirodna dobra domovine.

Saradnju sa školama negujemo i realizujemo od 2014. godine. Temelj saradnje je razmena učenika kroz upoznavanje sa gimnazijskim obrazovnim sistemom u zemljama EU; boravak u porodicama domaćina;  obilazak srpskih znamenitosti u regionu i posetu kulturno istorjskih spomenika Beograda i Srbije.

MAGIJA U MATEMATICI

MAGIJA U MATEMATICI

Šesta beogradska gimnazija ugostila je Serhia Belmontea (Sergio Belmonte), španskog matematičara i mađioničara, na poziv profesora Jovana Kneževića. Serhio je u našoj školi održao predavanja zainteresovanim učenicima ali i stručnom veću matematičara Šeste beogradske gimnazije. Ministarstvo prosvete Kraljevine Španije odabralo je Serhia da promoviše matematiku širom Španije.

Na unikatan i zanimljiv način Serhio je učenicima pokazao da matematika ne predstavlja samo bauk, već da postoje i interesantne teme kao što su teorija brojeva i kombinatorika.

Učenici koji su prisustvovali predavanjima su uz pomoć profesora Jovana Kneževića napravili  prezentaciju gde su izneli svoje utiske i zapažanja

ŠPANAC-SERHIO-FIN

Ostrvo izazova – Island

Ostrvo izazova – Island

Bivše učenice naše škole Bojana Milošević i Ivana Gomilanović predstavile su pripremu, putovanje i istraživanje Islanda učenicima drugog razreda. Ovim je započeta edukacija mladih i prenošenje doživljaja i iskustva iz drugih delova sveta. Učenici su imali priliku da se informišu o prirodnim izazovima, uslovima putovanja, boravka i rada u ovoj ostrvskoj zemljama.