Školski parlament

Školska 2021/2022.

Izveštaj sa Nacionalne konferencije obeležavanja Dana deteta

Učenici Šeste beogradske gimnazije koji su u petak 18. novembra 2022. godine učestvovati u Nacionalnoj konferenciji na adresi Kralja Milana 14, Beograd, vreme održavanja od 11.15 časova do 15 časova „Kako da svako dete bude bezbedno – Tu gde živim, tu sam siguran/na!“ u organizaciji “Prijatelji dece Srbije” i Narodna skupština R.Srbije.

  1. Miloš Aleksić 2/3
  2. Milica Mišić 4/4
  3. Marija Vesić 4/4
  4. Milica Gogić 4/4
  5. Anđela Babović 4/3
  6. Maša Mladenović 4/3
  7. Angelina Žeravčić 3/9
  8. Anđela Blagojević 3/7
  9. Teodora Dikić 3/7
  10. Nađa Mirković 2/3
  11. Mihailo Popović 3/4
  12. Marija Gročić 4/4
  13. Danka Jakšić 4/4
  14. Kovačević Ana nastavnik

Predstavnicima Učeničkih parlamenata srednjih škola obratili su se Dražen Zacero projektni koordinator u Prijatelji dece Srbije, Iva Eraković izvršna direktorka Prijatelja dece Srbije, Olivera Zečević šefica Odseka za prevenciju i suzbijanje maloletničke delikvencije, Darija Kisić Tepavčević Ministarka za brigu o porodici i demografiju i dr Vladimir Orlić predsednik Narodne skupštine Republike Srbije i Odbor za prava deteta i učenica Kristina Miloradović. Na konferenciji su i članice Odbora za prava deteta.
Vladimir Orlić je čestitao praznik Dan deteta koji je ustanovljen 20. novembra 1989. godine na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u okviru Konvencije o pravima deteta, 1999 godine ratifikovala je i naša država. Vlada Republike Srbije i Narodna skupština daju doprinos pravima i bezbednosti deteta ali je važno da brigu vodi i porodica, društvo i institucije. Razradili smo projekte i eri interneta o digitalnom nasilju 2020. godine “Digitalni svet” u okviru Programiranja koji je nov predmet u školama. Uspostavili smo platformu “Čuvam te” koja se odnosi na prevenciju vršnjačkog nasilja. Pozvao je na solidarnost, toleranciju i uvažavanje i rekao da su danjašnji učenici Učeničkih parlamenata borci za dečija prava u budućnosti. Pozvao je učenike da danas iznesu svoje stavove, mišljenja, otvore diskusiju i raspravljaju na temu očuvanja bezbednosti dece a njihovo mišljenje će se uvažiti za nacrt u Narodnoj skupštini i Vladi Srbije. Sumiraće se zaključci sa sednice koji će biti preneti predstavnicima izvršne i zakonodavne vlasti.
Darija Kisić Tepavčević je takođe čestitala međunarodni Dan deteta koji se širom sveta obeležava 20. novembra i napomenula da je akcioni plan Vlade usmeren na protokol za zaštitu dece od preko 20 oblika nasilja, ukazala na važnost platforme “Čuvam te”. Usledila je pauza.
Obratila se Olivera Zečević šefica Odseka za prevenciju i suzbijanje maloletničke delikvencije ispred Ministarstva unutrašnjih poslova RS. Ona je objasnila šta sve nasilje podrazumeva, kako se vrši, kako se može prepoznati, kako deca mogu da se zaštite.
U okviru nacionalne konferencije predsednica Učeničkog parlamenta Šeste beogradske gimnazije istakla je da se reaguje na nasilje i da dete pristane da bude zaštićeno i da se plaše da prijave i anonimno kao i o važnost školskog policajca u školi. U rad su se za govornicom uključile i Anđela Babović i Angelina Žeravčić.
Sednica je završena u 15 časova.


Izveštaj o radu Školskog parlamenta 2021/2022. godine


Letnji bioskop:


1. aprila su učenici naše škole bili pozvani da budu voditelji programa na otvaranju izložbe “Želim da razumeš – dečja prava kroz prizmu dečjeg stvaralaštva” u Domu Narodne skupštine Republike Srbije. Organizacija je bila od strane Prijatelja dece Srbije. Vukašin Tolić, učenik 4/1, vodio je program, dok se Milica Mišić, učenica 3/4, obratila u ime škole i govorila o problemu digitalnog nasilja. Sa učenicima je bila profesorka Sandra Trpković. Predstavljali su školu i Elena Janković 2/2,  Dušan Smoljan 3/4, Nađa Mirković 1/3, Miloš Aleksić 1/3,  Mija Lojanica 2/4, Tijana Bugarčić 2/2, Teodora Dikić 2/7 i Anđela Blagojević 2/7. Istaknuta je važnost pravilnog razvoja deteta i zaštita od digitalnog nasilja zakonskim okvirima, ostvarivanje dečijih prava. Izložbu je pratio balet i izlaganje učenika gostujućih škola.


Dečija nedelja 2021.

Izveštaj o radu Učeničkog parlamenta 2020/2021.

Na međuškolskom takmičenju u Socijalnom preduzetništvu na naprednom nivou, Innoschool u organizaciji RAERI i Ministarstva  prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, plasirala su se dva tima Šeste beogradske gimnazije. Tim  DDK, koji su činili učenici: Konstantin Savić, Dragan Marinković i Dunja Mirković iz odeljenja 4/7 osvojio je 2 mesto. Mentor Gordana Ćeranić.

Tim ,,Riccoon,, činile su Vanesa Mitrović, Teodora Spasić Aleksić, Aleksandra Perić i Mina Nedeljković odeljenja 3/4. Mentor Ana Kovačević.

Kroz program Innoschool  prošli su i sledeći učenički timovi:

 ADMA Anastasija Savković 2/8, Maša Magdalenić 2/8, Danilo Ivaneža 2/8 i Anja Milosavljević 2/8

 BGD TIM Nenad Ranitović 2/7, Viktor Trmčić 2/7  Matija Prokić 2/7

 TRIO Lena Marjanović 2/1, Sofija Koman 2/1 i Anđela Avramović 2/1

 Mentor Goradana Ćeranić, profesor Računarstva i Informatike

,,Sara Srb,,. Sara Radosavljević i Katarina Filipović 3/4

,,Šević,, Anja Šević 4/3, Teodora Mašković Đeri 4/3, Ana Grujić 4/3

,,Milica i Anđela,, Milica Stojković 4/2 i Anđela Cvetković 4/3

,,Trio,,Katarina Radović 3/4, Aleksandra Janićijević 3/4 i Iva Bošković 3/1

Mentor Kovačević Ana, profesor Geografije

Čestitamo!!!

Izveštaj o radu Učeničkog parlamenta 2019 2020

Nagrađeni smo zahvalnicama Helsinškog odbora za ljudska prava i češke Agore. Simulirali smo rad  skupštine i debatovali o problemima saobraćaja na opštini Zvezdara. U simulaciju nas je uvela Tamara Tomašević i Ivana Markulić, simulaciju je otvorio zamenik češkog ambasadora u Beogradu i izvršna direktorka Helsinškog odbora za ljudska prava Izabela Kisić. Učenici su se maksimalno potrudili na zadovoljstvo svih.

Izveštaj o radu Učeničkog Parlamenta

Parlament broji 72 učenika a ove godine su nam se pridružila još dva člana iz novootvorenog IT odeljenja. Na prvoj sednici konstituisan je parlament gde je za predsednika odabrana Iva Đoković 3/8, zamenici za parnu i neparnu smenu Tasev Aleksej 4/8 i Petra Mavrić 3/4. Akcioni plan za tekuću školsku godinu obuhvata niz aktivnosti i stvaranje saradničkih odnosa među učenicima, nastavnicima i lokalne zajednice. Dobili smo i novu prostoriju za rad.

U prvoj sedmici septembra organizovali smo sajam polovnih knjiga u holu i svečanoj sali.

Dvodnevna tribina ,, Samit mladih,, se održavala na fakultetu za Diplomatiju i bezbednost. Centar za međunarodne odnose i kulturnu saradnju pružio je podršku i uzeo aktivno učešće u formi partnera na Samitu mladih koji se održao na Centru partnerskom Fakultetu za diplomatiju i bezbednost. Organizator i pokretač ovog projekta bila je perspektivna organizacija – Organizacija beogradskih srednjoškolaca (OBES). Ovaj dvodnevni skup, kao jedna od retkih prilika u okviru koje su srednjoškolci i studenti imali prilike da razmene svoja iskustva, prošao je veoma zapaženo. Oni „malo iskusniji“ uspeli su da prenesu svojim mlađim kolegama lična iskustva, i time ukazali na smernice, putem saveta i radionica, za dalji intelektualni i lični razvoj mladih naraštaja u Republici Srbiji. Preko 100 učesnika uzelo je učešće na radionicama i predavanjima, a sve u cilju prenošenja znanja i veština od strane mladih ljudi koji su napravili određene uspehe na srednjoškolce. Predavači su bili iz redova političkog, akademskog i javnog života.

  1. oktobra smo bili domaćini na interaktivnoj sednici Učeničkih parlamenta iz dvadeset opština u Srbiji koja se održavala u Domu narodne skupštine a predstavljala nas je Andrijana Jakšić 4/8. Da bi obezbedili i promovisali direktno učešće dece u društvenom životu kroz slobodno formiranje i izražavanje mišljenja o svim pitanjima koja ih se tiču, značajno važan deo Dečije nedelje predstavlja susret učenika/ca srednjih škola u Srbiji, ove godine pod nazivom „Kako prepoznati i šta uraditi – za odrastanje bez nasilja“. Debatovalo se na teme prepoznavanja i adekvatnog reagovanja na situacije nasilja, razvoju ideju nulte tolerancije prema nasilju, kao i svog angažovanja u porodici, školi i lokalnoj zajednici u sprečavanju ovog fenomena i preporukama za direktno učešće đačkih parlamenata u prevenciji nasilja. Skup je organizovan kao pravo skupštinsko zasedanje, sa pravilima skupštinske procedure (radno predsedništvo, utvrđeni dnevni red. Organizator: Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Prijatelji dece Srbije. Učesnici: Predstavnici/ce đačkih parlamenata Srbije, narodni poslanici, predstavnici/ce resornih ministarstava, stručnjaci/kinje iz oblasti prava deteta, predstavnici/ce školskih saveta roditelja, nastavničkih udruženja, udruženja građana, mediji…

U novembru su sekretari Poverenika za ljudska prava Katarina Mihajlović 2/2 i Dušanka Brkić 4/4 drugu godinu za redom učestvovale na tribini na Avali u trajanju od dva dana. Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i UNICEF Srbija organizovali su drugu radionicu „Isterivača diskriminacije“ u studentskom odmaralištu Radojka Lakić na Avali, od 19. do 21. novembra 2018. godine. Devojke i mladići iz Panela mladih imali su priliku da prošire svoja znanja iz oblasti zaštite od diskriminacije, ali i da steknu nove veštine u sferi konstruktivne komunikacije i digitalne promocije tolerancije i ravnopravnosti. Pored poverenice za zaštitu ravnopravnosti Brankice Janković i njenog stručnog tima, na radionici su učestvovali i psihološkinja Dragana Ćuk Milankov, aktivista i bloger Milos Đajic, ekspertkinja za ljudska prava Gordana Predić i glumac Uroš Jovčić. Teme su bile zapošljavanje, bezbednost, obrazovanje, informisanje i medijska pismenost, socijalna uključenost, ravnopravnost i inkluzivno društvo.

Bili smo jedina beogradska škola koja je učestvovala u obeležavanju 100 godina smrti Rige od Fere i sa mnogim grčkim srednjim školama koje su boravile sedam dana u Beogradu učestvovale u programu i obeležavanju ove manifestacije u Dečijem kulturnom centru. Učenice koje su pripremile na engleskom jeziku prezentaciju o ovoj znamenitoj ličnosti i prezentovale pred učenicima i zvaničnicima iz Grčke su Iva Đoković 3/8, Marko Darja 3/8, Dijana Aleksić 3/7 i Miljana Popović 3/7.

U novembru mesecu u opštini Zvezdara prisustvovali smo predavanju ministarke bez portfelja zaduženu za demografiju i populacionu politiku i predsednice prof. dr Slavica Đukić Dejanović predstavljajući izveštaj o demografskim problemima u Srbiji i projekciji broja stanovnika u budućnosti i istakla je da ovaj dokument pokazuje koliko smo u socijalnom, ekonomskom i ekološkom razvoju učinili za one koji su najugroženiji.

Prodavali smo karte za pozorišnu predstavu ,,Da ti kažem,, i pomogli neafirmisanim glumcima studentima promociji predstave i na taj način pokazali da smo spremni da identifikujemo probleme mladih u okruženju i rešimo iste.

Sastanak radne grupe svih Učeničkih parlamenta sa opštine Zvezdara održan je 21.03. u našoj školi radi umrežavanja i razmene ideja između škola. Ugostili smo u svečanoj sali Sedmu beogradsku gimnaziju, Zubotehničku školu, Farmaceutsko fizioterapeutsku školu, Medicinsku, Građevinsko tehničku, Građevinsku, Tehnoart i Geodetsku. Razgovaralo se o tome da li na sličan način rade parlamenti i dogovorena je zajednička humana manifestacija na SC ,,Olimp,, i prikupljanju sredstava za učenika koji je ostao bez oba roditelja. Akcija je obavljena veoma uspešno, učestvovalo je oko 100 učenika svih škola sa Zvezdare uz koordinaciju nastavnika Fizičkog vaspitanja.

Organizovali smo promociju škole za učenike osnovnih škola koji su došli na otvorena vrata 25.4.2019. Pozvali smo škole sa nekoliko beogradskih opština a najviše učenika je sa Zvezdare. Ugostili smo učenike osmih razreda u svečanoj sali, gde su odgledali film o školi, zatim se podelili u grupe i sa domaćinima obišli kabinete, biblioteku, sportske terene što im je pomoglo da izaberu našu školu pri upisu. Učenik iz odeljenja 1/10 ih je upoznao sa IT odeljenjem a Iva Đoković 3/8 i Katrina Mihajlović 2/2 su odgovarale na brojna pitanja.

Tokom godine radio je ,,Jezički koktel,, uz kordinaciju učenica Sare Đurđević 4/3 i Miljane Milojković 4/3 a za sledeću školsku godinu određene da nastave ovaj rad su učenice 2/2 Aleksandra Karanović i Miljana Mladenović.

Učenici maturanti koji su se posebno istakli u radu i predstavljali našu školu i na regionalnom i lokalnom nivou, razmeni učenika pa su ima na dan podele diploma u školi dodeljene i zahvalnice Učeničkog parlamenta a to su Bojana Stošić 4/3, Sara Đurđević 4/3, Miljana Miljojković 4/3, Dimitrije Petrović 4/3, Bogdan Jevtić 4/3, David Đumić 4/6, Sonja Božić 4/6,  Jovan Vranješ 4/6, Tasev Aleksej 4/8, Andrijana Jakšić 4/8, Dušanka Brkić 4/4, Ana Dragović 4/4 i Nikola Milovanović 4/1.

Zaključujemo da je rad Učeničkog parlamenta prvi korak ka demokratiji i put ka ostvarivanju učeničkih ciljeva. Ciljevi su demokratsko ponašanje, samostalnost, tolerancija, akcije, multikulturalan dijalog, participacija, sprovođenje i ostvarivanje učeničkih prava, inicijativa.

Podnosilac izveštaja Iva Đoković 3/8

Učenički parlamenti srednjih škola sa Zvezdare održali su zajednički sastanak u Šestoj beogradskoj gimnaziji 21.3.2019. Debatovali su o tome da li parlamenti rade na sličan način, delili ideje o kreativnim aktivnostima. Usaglasili su se oko sportskih turnira i vršnjačkog druženja. Sastanku su se odazvale srednje škole sa Zvezdare Medicinska, Tehno art, Građevinska škola, Građevinska tehnička, Geodetska tehnička, Farmaceutsko fizioterapeutska, Zubotehnička i Sedma beogradska gimnazija.

IMG_20190321_115533

IMG-20190321-WA0007

IMG_20180619_151205

Aktivnosti učeničkog parlamenta 2017/2018

Dečija nedelja 3. oktobar 2017.

22196078_1546092188767649_1941238133867577404_n

Učenički parlament

NEUKLJUČENI

18422275_1394364523940417_5068780198716564311_o

Start-up-ST-lrg_3

18318985_10155528362448974_4523693199922408532_o

IMG_20170510_135938

IMG_20170510_141537

1394

IMG_20170510_140858

StartUp-karavan-za5-u-Beogradu-660x330

IMG_20170511_124309IMG_20170509_120356

Dečija nedelja izveštaj