Prevencija

Maj:

Šta pokreće nasilje prema deci i zbog čega je to važno?
Pogled na situaciju vezanu za nasilje pruža sumornu sliku života mnoge dece u Srbiji. Deca su u svim kontekstima izložena nasilju, od porodice do škole, od digitalnog prostora do šire zajednice. Okružena su brojnim počiniocima nasilja, od roditelja, preko vršnjaka, do stručnih lica koja bi trebalo da pružaju podršku razvoju dece (nastavnici, treneri itd.). Ako želimo da stvorimo sistem koji će obuhvatati više od same zaštite dece koja doživljavaju nasilje, ako želimo da suzbijemo nasilje u svim njegovim različitim pojavnim oblicima i različitim okruženjima, potrebno je da intervencije budu usmerene u odnosu na ključne uzroke nasilja.
Nacionalni izveštaj: “Nasilje prema deci u Srbiji. Determinante, faktori i intervencije” Izdavač: Unicef Srbija


April:

Šta roditelj može da preduzme ukoliko dođe do saznanja da je njegovo dete izloženo ili je bilo izloženo nasilju u školi. Odgovor na ovo i slična pitanja možete saznati na nacionalnoj platformi za prevenciju nasilja koje uključuje i decu: Najčešća pitanja i odgovori na jednom mestu


Mart:

Dragi roditelji pogledajte odlično predavanje Ane Mirković: “Digitalno nasilje i kako se boriti sa njim” (TedTalk)

Ana Mirković je izvršna direktorka Instituta za digitalne komunikacije. Savetnica je u UNICEF Srbija za digitalnu komunikaciju. Završila je master studije psihologije i trenutno je student doktorskih studija na Univerzitetu za mir Ujedinjenih nacija na katedri za strateški menažment. Poseduje višegodišnje iskustvo i stručnost u oblasti digitalne komunikacije, strateške komunikacije i online marketinga.


Februar:

Odeljenje za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, Centar za prevenciju devijantnog ponašanja kod mladih Target i klinički psiholog Aleksandra Janković, kreirali su priručnik za bezbedno korišćenje interneta: Kako da zaštitite dete i prepoznate prve signale nasilja


Decembar:

Edukativni igrani film “Posmatrači” u produkciji RTS-a bavi se problemom trgovine ljudima sa ciljem podizanja svesti o trgovini ljudima, kao i predočavanje načina njene prevencije. Snimljen je uz podršku Ministarstva prosvete i tehnološkog razvoja i Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima.


Link za mesec novembar odnosi se na onlajn obuke za roditelje:

1. “Šta roditelj treba da uradi kada ima saznanja o nasilju u školi?”  – na ovoj obuci upoznaćete se sa osnovnim procedurama koje treba da
primenjujete ukoliko imate saznanje za nasilje u školama. Osim procedura i zakonskih obaveza, obuka sadrži primere i korisne savete za sve roditelje.
Nasilje u školama je problem koji dotiče sve tri grupe aktera podjednako – decu, zaposlene i roditelje.
Steknite proverena i važna znanja na našoj platformi uz obuke koje su personalizovane i interaktivne. Lekcije su koncizne, sa gejmifikovanim proverama znanja i naš tim se pobrinuo da usvajanje saveta i znanja bude interesantno i efikasno. Ove važne teme možete usvajati kroz pristupačnu formu, igre i rang-liste.
Vaše je samo da počnete.

2. “Kako da pomognem detetu da ne bude meta vršnjačkog nasilja?”- na ovoj obuci upoznaćete se sa korisnim savetima koje treba da primenjujete kako vaše dece ne bi postalo meta nasilja, ali i konkretnim koracima ukoliko imate saznanje za nasilje u školi.
Svi imamo zajednički cilj, da izgradimo bezbedno i podsticajno okruženje i da bismo to postigli, neophodna je saradnja i angažovanje sve tri grupe – dece, roditelja i zaposlenih.
Ovo je obuka koja će roditeljima pomoći u tome, a znanje ćete usvajati na jednostavan, interaktivan i interesantan način! Počnite obuku i uverite se da je Čuvam te pravo mesto za sve roditelje.


Za oktobar:

Edukacija roditelja je ključni faktor u zaštiti dece od digitalnog nasilja, jer što su roditelji više informisani mogu lakše da sprovode nadzor i kontrolu nad sadržajima sa kojima su njihova deca u kontaktu. Pogledajte odličan podkast edukatorke Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Emine Beković: