Превенција

Мај:

Шта покреће насиље према деци и због чега је то важно?
Поглед на ситуацију везану за насиље пружа суморну слику живота многе деце у Србији. Деца су у свим контекстима изложена насиљу, од породице до школе, од дигиталног простора до шире заједнице. Окружена су бројним починиоцима насиља, од родитеља, преко вршњака, до стручних лица која би требало да пружају подршку развоју деце (наставници, тренери итд.). Ако желимо да створимо систем који ће обухватати више од саме заштите деце која доживљавају насиље, ако желимо да сузбијемо насиље у свим његовим различитим појавним облицима и различитим окружењима, потребно је да интервенције буду усмерене у односу на кључне узроке насиља.
Национални извештај: “Насиље према деци у Србији. Детерминанте, фактори и интервенције” Издавач: Уницеф Србија


Април:

Шта родитељ може да предузме уколико дође до сазнања да је његово дете изложено или је било изложено насиљу у школи. Одговор на ово и слична питања можете сазнати на националној платформи за превенцију насиља које укључује и децу: Најчешћа питања и одговори на једном месту


Март:

Драги родитељи погледајте одлично предавање Ане Мирковић: “Дигитално насиље и како се борити са њим” (TedTalk)

Ана Мирковић је извршна директорка Института за дигиталне комуникације. Саветница је у UNICEF Србија за дигиталну комуникацију. Завршила је мастер студије психологије и тренутно је студент докторских студија на Универзитету за мир Уједињених нација на катедри за стратешки менажмент. Поседује вишегодишње искуство и стручност у области дигиталне комуникације, стратешке комуникације и онлине маркетинга.


Фебруар:

Одељење за борбу против високотехнолошког криминала, Центaр за превенцију девијантног понашања код младих Таргет и клинички психолог Александрa Јанковић, креирали су приручник за безбедно коришћење интернета: Како да заштитите дете и препознате прве сигнале насиља


Децембар:

Едукативни играни филм “Посматрачи” у продукцији РТС-а бави се проблемом трговине људима са циљем подизања свести о трговини људима, као и предочавање начина њене превенције. Снимљен је уз подршку Министарства просвете и технолошког развоја и Центра за заштиту жртава трговине људима.


Линк за месец новембар односи се на онлајн обуке за родитеље:

1. “Шта родитељ треба да уради када има сазнања о насиљу у школи?”  – на овој обуци упознаћете се са основним процедурама које треба да
примењујете уколико имате сазнање за насиље у школама. Осим процедура и законских обавеза, обука садржи примере и корисне савете за све родитеље.
Насиље у школама је проблем који дотиче све три групе актера подједнако – децу, запослене и родитеље.
Стекните проверена и важна знања на нашој платформи уз обуке које су персонализоване и интерактивне. Лекције су концизне, са гејмификованим проверама знања и наш тим се побринуо да усвајање савета и знања буде интересантно и ефикасно. Ове важне теме можете усвајати кроз приступачну форму, игре и ранг-листе.
Ваше је само да почнете.

2. “Како да помогнем детету да не буде мета вршњачког насиља?”- на овој обуци упознаћете сe са корисним саветима које треба да примењујете како ваше деце не би постало мета насиља, али и конкретним корацима уколико имате сазнање за насиље у школи.
Сви имамо заједнички циљ, да изградимо безбедно и подстицајно окружење и да бисмо то постигли, неопходна је сарадња и ангажовање све три групе – деце, родитеља и запослених.
Ово је обука која ће родитељима помоћи у томе, а знање ћете усвајати на једноставан, интерактиван и интересантан начин! Почните обуку и уверите се да је Чувам те право место за све родитеље.


За октобар:

Едукација родитеља је кључни фактор у заштити деце од дигиталног насиља, јер што су родитељи више информисани могу лакше да спроводе надзор и контролу над садржајима са којима су њихова деца у контакту. Погледајте одличан подкаст едукаторке Националног контакт центра за безбедност деце на интернету Емине Бековић: