Школски парламент

Школска 2021/2022.

Извештај са Националнe конференциje обележавања Дана детета

Ученици Шесте београдске гимназије који су у петак 18. новембра 2022. године учествовати у Националној конференцији на адреси Краља Милана 14, Београд, време одржавања од 11.15 часова до 15 часова „Како да свако дете буде безбедно – Ту где живим, ту сам сигуран/на!“ у организацији “Пријатељи деце Србије” и Народна скупштина Р.Србије.

  1. Милош Алексић 2/3
  2. Милица Мишић 4/4
  3. Марија Весић 4/4
  4. Милица Гогић 4/4
  5. Анђела Бабовић 4/3
  6. Маша Младеновић 4/3
  7. Ангелина Жеравчић 3/9
  8. Анђела Благојевић 3/7
  9. Теодора Дикић 3/7
  10. Нађа Мирковић 2/3
  11. Михаило Поповић 3/4
  12. Марија Грочић 4/4
  13. Данка Јакшић 4/4
  14. Ковачевић Ана наставник

Представницима Ученичких парламената средњих школа обратили су се Дражен Зацеро пројектни координатор у Пријатељи деце Србије, Ива Ераковић извршна директорка Пријатеља деце Србије, Оливера Зечевић шефица Одсека за превенцију и сузбијање малолетничке деликвенције, Дарија Кисић Тепавчевић Министарка за бригу о породици и демографију и др Владимир Орлић председник Народне скупштине Републике Србије и Одбор за права детета и ученица Кристина Милорадовић. На конференцији су и чланице Одбора за права детета.
Владимир Орлић је честитао празник Дан детета који је установљен 20. новембра 1989. године на Генералној скупштини Уједињених нација у оквиру Конвенције о правима детета, 1999 године ратификовала је и наша држава. Влада Републике Србије и Народна скупштина дају допринос правима и безбедности детета али је важно да бригу води и породица, друштво и институције. Разрадили смо пројекте и ери интернета о дигиталном насиљу 2020. године “Дигитални свет” у оквиру Програмирања који је нов предмет у школама. Успоставили смо платформу “Чувам те” која се односи на превенцију вршњачког насиља. Позвао је на солидарност, толеранцију и уважавање и рекао да су дањашњи ученици Ученичких парламената борци за дечија права у будућности. Позвао је ученике да данас изнесу своје ставове, мишљења, отворе дискусију и расправљају на тему очувања безбедности деце а њихово мишљење ће се уважити за нацрт у Народној скупштини и Влади Србије. Сумираће се закључци са седнице који ће бити пренети представницима извршне и законодавне власти.
Дарија Кисић Тепавчевић је такође честитала међународни Дан детета који се широм света обележава 20. новембра и напоменула да је акциони план Владе усмерен на протокол за заштиту деце од преко 20 облика насиља, указала на важност платформе “Чувам те”. Уследила је пауза.
Обратила се Оливера Зечевић шефица Одсека за превенцију и сузбијање малолетничке деликвенције испред Министарства унутрашњих послова РС. Она је објаснила шта све насиље подразумева, како се врши, како се може препознати, како деца могу да се заштите.
У оквиру националне конференције председница Ученичког парламента Шесте београдске гимназије истакла је да се реагује на насиље и да дете пристане да буде заштићено и да се плаше да пријаве и анонимно као и о важност школског полицајца у школи. У рад су се за говорницом укључиле и Анђела Бабовић и Ангелина Жеравчић.
Седница је завршена у 15 часова.


Извештај о раду Школског парламента 2021/2022. године


Летњи биоскоп:


1. априла су ученици наше школе били позвани да буду водитељи програма на отварању изложбе “Желим да разумеш – дечја права кроз призму дечјег стваралаштва” у Дому Народне скупштине Републике Србије. Организација је била од стране Пријатеља деце Србије. Вукашин Толић, ученик 4/1, водио је програм, док се Милица Мишић, ученица 3/4, обратила у име школе и говорила о проблему дигиталног насиља. Са ученицима је била професорка Сандра Трпковић. Представљали су школу и Елена Јанковић 2/2,  Душан Смољан 3/4, Нађа Мирковић 1/3, Милош Алексић 1/3,  Мија Лојаница 2/4, Тијана Бугарчић 2/2, Теодора Дикић 2/7 и Анђела Благојевић 2/7. Истакнута је важност правилног развоја детета и заштита од дигиталног насиља законским оквирима, остваривање дечијих права. Изложбу је пратио балет и излагање ученика гостујућих школа.


Дечија недеља 2021.

Извештај о раду Ученичког парламента 2020/2021.

На међушколском такмичењу у Социјалном предузетништву на напредном нивоу, Innoschool у организацији RAERI и Министарства  просвете, науке и технолошког развоја, пласирала су се два тима Шесте београдске гимназије. Тим  ДДК, који су чинили ученици: Константин Савић, Драган Маринковић и Дуња Мирковић из одељења 4/7 освојио је 2 место. Ментор Гордана Ћеранић.

Тим ,,Riccoon,, чиниле су Ванеса Митровић, Теодора Спасић Алексић, Александра Перић и Мина Недељковић одељења 3/4. Ментор Ана Ковачевић.

Кроз програм Innoschool  прошли су и следећи ученички тимови:

 АДМА Анастасија Савковић 2/8, Маша Магдаленић 2/8, Данило Иванежа 2/8 и Ања Милосављевић 2/8

 БГД ТИМ Ненад Ранитовић 2/7, Виктор Трмчић 2/7  Mатија Прокић 2/7

 ТРИО Лена Марјановић 2/1, Софија Коман 2/1 и Анђела Аврамовић 2/1

 Ментор Горадана Ћеранић, професор Рачунарства и Информатике

,,Сара Срб,,. Сара Радосављевић и Катарина Филиповић 3/4

,,Шевић,, Ања Шевић 4/3, Теодора Машковић Ђери 4/3, Ана Грујић 4/3

,,Милица и Анђела,, Милица Стојковић 4/2 и Анђела Цветковић 4/3

,,Трио,,Катарина Радовић 3/4, Александра Јанићијевић 3/4 и Ива Бошковић 3/1

Ментор Ковачевић Ана, професор Географије

Честитамо!!!

Извештај о раду Ученичког парламента 2019 2020

Награђени смо захвалницама Хелсиншког одбора за људска права и чешке Агоре. Симулирали смо рад  скупштине и дебатовали о проблемима саобраћаја на општини Звездара. У симулацију нас је увела Тамара Томашевић и Ивана Маркулић, симулацију је отворио заменик чешког амбасадора у Београду и извршна директорка Хелсиншког одбора за људска права Изабела Кисић. Ученици су се максимално потрудили на задовољство свих.

Извештај о раду Ученичког Парламента

Парламент броји 72 ученика а ове године су нам се придружила још два члана из новоотвореног ИТ одељења. На првој седници конституисан је парламент где је за председника одабрана Ива Ђоковић 3/8, заменици за парну и непарну смену Тасев Алексеј 4/8 и Петра Маврић 3/4. Акциони план за текућу школску годину обухвата низ активности и стварање сарадничких односа међу ученицима, наставницима и локалне заједнице. Добили смо и нову просторију за рад.

У првој седмици септембра организовали смо сајам половних књига у холу и свечаној сали.

Дводневна трибина ,, Самит младих,, се одржавала на факултету за Дипломатију и безбедност. Центар за међународне односе и културну сарадњу пружио је подршку и узео активно учешће у форми партнера на Самиту младих који се одржао на Центру партнерском Факултету за дипломатију и безбедност. Организатор и покретач овог пројекта била је перспективна организација – Организација београдских средњошколаца (ОБЕС). Овај дводневни скуп, као једна од ретких прилика у оквиру које су средњошколци и студенти имали прилике да размене своја искуства, прошао је веома запажено. Они „мало искуснији“ успели су да пренесу својим млађим колегама лична искуства, и тиме указали на смернице, путем савета и радионица, за даљи интелектуални и лични развој младих нараштаја у Републици Србији. Преко 100 учесника узело је учешће на радионицама и предавањима, а све у циљу преношења знања и вештина од стране младих људи који су направили одређене успехе на средњошколце. Предавачи су били из редова политичког, академског и јавног живота.

  1. октобра смо били домаћини на интерактивној седници Ученичких парламента из двадесет општина у Србији која се одржавала у Дому народне скупштине а представљала нас је Андријана Јакшић 4/8. Да би обезбедили и промовисали директно учешће деце у друштвеном животу кроз слободно формирање и изражавање мишљења о свим питањима која их се тичу, значајно важан део Дечије недеље представља сусрет ученика/ца средњих школа у Србији, ове године под називом „Како препознати и шта урадити – за одрастање без насиља“. Дебатовало се на теме препознавања и адекватног реаговања на ситуације насиља, развоју идеју нулте толеранције према насиљу, као и свог ангажовања у породици, школи и локалној заједници у спречавању овог феномена и препорукама за директно учешће ђачких парламената у превенцији насиља. Скуп је организован као право скупштинско заседање, са правилима скупштинске процедуре (радно председништво, утврђени дневни ред. Организатор: Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Пријатељи деце Србије. Учесници: Представници/це ђачких парламената Србије, народни посланици, представници/це ресорних министарстава, стручњаци/киње из области права детета, представници/це школских савета родитеља, наставничких удружења, удружења грађана, медији…

У новембру су секретари Повереника за људска права Катарина Михајловић 2/2 и Душанка Бркић 4/4 другу годину за редом учествовале на трибини на Авали у трајању од два дана. Повереник за заштиту равноправности и УНИЦЕФ Србија организовали су другу радионицу „Истеривача дискриминације“ у студентском одмаралишту Радојка Лакић на Авали, од 19. до 21. новембра 2018. године. Девојке и младићи из Панела младих имали су прилику да прошире своја знања из области заштите од дискриминације, али и да стекну нове вештине у сфери конструктивне комуникације и дигиталне промоције толеранције и равноправности. Поред поверенице за заштиту равноправности Бранкице Јанковић и њеног стручног тима, на радионици су учествовали и психолошкиња Драгана Ћук Миланков, активиста и блогер Милос Ђајиц, експерткиња за људска права Гордана Предић и глумац Урош Јовчић. Теме су биле запошљавање, безбедност, образовање, информисање и медијска писменост, социјална укљученост, равноправност и инклузивно друштво.

Били смо једина београдска школа која је учествовала у обележавању 100 година смрти Риге од Фере и са многим грчким средњим школама које су боравиле седам дана у Београду учествовале у програму и обележавању ове манифестације у Дечијем културном центру. Ученице које су припремиле на енглеском језику презентацију о овој знаменитој личности и презентовале пред ученицима и званичницима из Грчке су Ива Ђоковић 3/8, Марко Дарја 3/8, Дијана Алексић 3/7 и Миљана Поповић 3/7.

У новембру месецу у општини Звездара присуствовали смо предавању министарке без портфеља задужену за демографију и популациону политику и председнице проф. др Славица Ђукић Дејановић представљајући извештај о демографским проблемима у Србији и пројекцији броја становника у будућности и истакла је да овај документ показује колико смо у социјалном, економском и еколошком развоју учинили за оне који су најугроженији.

Продавали смо карте за позоришну представу ,,Да ти кажем,, и помогли неафирмисаним глумцима студентима промоцији представе и на тај начин показали да смо спремни да идентификујемо проблеме младих у окружењу и решимо исте.

Састанак радне групе свих Ученичких парламента са општине Звездара одржан је 21.03. у нашој школи ради умрежавања и размене идеја између школа. Угостили смо у свечаној сали Седму београдску гимназију, Зуботехничку школу, Фармацеутско физиотерапеутску школу, Медицинску, Грађевинско техничку, Грађевинску, Техноарт и Геодетску. Разговарало се о томе да ли на сличан начин раде парламенти и договорена је заједничка хумана манифестација на СЦ ,,Олимп,, и прикупљању средстава за ученика који је остао без оба родитеља. Акција је обављена веома успешно, учествовало је око 100 ученика свих школа са Звездаре уз координацију наставника Физичког васпитања.

Организовали смо промоцију школе за ученике основних школа који су дошли на отворена врата 25.4.2019. Позвали смо школе са неколико београдских општина а највише ученика је са Звездаре. Угостили смо ученике осмих разреда у свечаној сали, где су одгледали филм о школи, затим се поделили у групе и са домаћинима обишли кабинете, библиотеку, спортске терене што им је помогло да изаберу нашу школу при упису. Ученик из одељења 1/10 их је упознао са ИТ одељењем а Ива Ђоковић 3/8 и Катрина Михајловић 2/2 су одговарале на бројна питања.

Током године радио је ,,Језички коктел,, уз кординацију ученица Саре Ђурђевић 4/3 и Миљане Милојковић 4/3 а за следећу школску годину одређене да наставе овај рад су ученице 2/2 Александра Карановић и Миљана Младеновић.

Ученици матуранти који су се посебно истакли у раду и представљали нашу школу и на регионалном и локалном нивоу, размени ученика па су има на дан поделе диплома у школи додељене и захвалнице Ученичког парламента а то су Бојана Стошић 4/3, Сара Ђурђевић 4/3, Миљана Миљојковић 4/3, Димитрије Петровић 4/3, Богдан Јевтић 4/3, Давид Ђумић 4/6, Соња Божић 4/6,  Јован Врањеш 4/6, Тасев Алексеј 4/8, Андријана Јакшић 4/8, Душанка Бркић 4/4, Ана Драговић 4/4 и Никола Миловановић 4/1.

Закључујемо да је рад Ученичког парламента први корак ка демократији и пут ка остваривању ученичких циљева. Циљеви су демократско понашање, самосталност, толеранција, акције, мултикултуралан дијалог, партиципација, спровођење и остваривање ученичких права, иницијатива.

Подносилац извештаја Ива Ђоковић 3/8

Ученички парламенти средњих школа са Звездаре одржали су заједнички састанак у Шестој београдској гимназији 21.3.2019. Дебатовали су о томе да ли парламенти раде на сличан начин, делили идеје о креативним активностима. Усагласили су се око спортских турнира и вршњачког дружења. Састанку су се одазвале средње школе са Звездаре Медицинска, Техно арт, Грађевинска школа, Грађевинска техничка, Геодетска техничка, Фармацеутско физиотерапеутска, Зуботехничка и Седма београдска гимназија.

IMG_20190321_115533

IMG-20190321-WA0007

IMG_20180619_151205

Активности ученичког парламента 2017/2018

Дечија недеља 3. октобар 2017.

22196078_1546092188767649_1941238133867577404_n

Ученички парламент

NEUKLJUČENI

18422275_1394364523940417_5068780198716564311_o

Start-up-ST-lrg_3

18318985_10155528362448974_4523693199922408532_o

IMG_20170510_135938

IMG_20170510_141537

1394

IMG_20170510_140858

StartUp-karavan-za5-u-Beogradu-660x330

IMG_20170511_124309IMG_20170509_120356

Дечија недеља извештај