Дијаспора

Сарадња са школама у региону и Србима у дијаспори

Dijaspora

Циљ активности је успостављање сарадње са српским образовним центрима у региону и дијаспори. Задатак  пројекта је да ученицима обострано пружи могућност стицања непходних знања, умења и вештина ради спознаје прошлости, порекла и традиције како би на тим темељима развили сопствени идентитет уважавајући и негујући културне вредности и природна добра отаџбине.

Жеља нам је да свакодневни тинејџерски живот вратимо бар на тренутак простору и традицији предака. Обрадом различитих тема подстичемо младе да негују сећање на домовину, да изучавају природна добра и културнe вредности, ширећи позитивне ставове о својој земљи. Афирмацијом креативног стваралаштва младих стварамо могућност да кроз израз личних емоција утемеље идетитет и дефинишу карактеристике народа коме припадају (простор на коме живе, језик, обичаје, традицију, конфесију, итд.).

Очекујемо да везе остварене разменом и сарадњом ученика остану трајно наслеђе, својеврсни тестамент другарства и пријатељства међу Србима ма где они били.

Координатор активности сарадње са школама у региону и Србима у дијаспори је наставник географије Јасна Перић, самостални педагошки саветник.

ROSE – пројекат секундарног образовања

Гимназија „Доситеј Обрадовић“ из Темишвара укључила је ученике и наставнике наше школе у реализацију националног програма ROMANIAN SECONDARY EDUCATION PROJECT, чије су активности због пандемије реализоване онлајн.

Циљеви пројекта су били:

  • Повећавање нивоа припреме ученика за матурски испит.
  • Смањење стопе напуштања школовања.
  • Повећање пролазности на матурским испитима.
  • Повећање нивоа језичких вештина из српског и енглеског језика.
  • Повећање емоционалних и социјалних вештина.
  • Повећавање ефикасних вештина учења за завршетак средње школе.
  • Побољшање односа школа-родитељ-дете
  • Помоћ у одабиру уписа на факултетима.

Размена искуства наставника и ученика обеју школа током радионичарских сусрета имали су обостран значај за развој компетенција учења у овим пандемијским условима.


 
 

Гимназијалци дијаспоре у Шестој

1
Шеста београдска  гимназија угостила је ученике и наставнике српских гимназија из региона. Током боравка у Београду уприличен је обилазак културноисторијских знаменитости града. Заједно са гостима из  Темишвара, Будимпеште и Загреба посетили смо Народни музеј, а потом кренули у обилазак срца града.
2
 
 
;’;.’;.’.l.l
3
4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
klmnkllojmjlo
Лаганом шетњом Кнез Михајловом улицом стигли смо до Конака кнегиње Љубице и Патријаршије. Затим смо на раскршћу улица кнеза Симе Марковића и краља Петра ушли у порту Саборне цркве Светог арханђела Михајла где смо најпре посетили вечна почивалишта Доситеја Обрадовића и Вука Караџића. Потом смо се дивили иконостасу и живопису ове највеће црквене грађевине Кнежевине Србије.
5
Послеподне смо шетали Калемегданском тврђавом и уживали у  прелепом погледу на Саву, Дунав, Гардош и читав Београд. Разгледање смо завршили обиласком цркве Свете Петке и цркве Ружица.
6
7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Српско културно наслеђе без граница

0
Током гостовања српских гимназија из Темишвара, Будимпеште и Загреба у Шестој београдског гимназији, уприличен је заједнички сутудијски обилазак природних вредности и културних занаменитости Србије.
1
 
Кренули смо са севера Шумадије, долином Велике Мораве до раскошне Ресаве. Током пута вршњачки едукатори, водичи својим гостима, били су ученици Шесте београдске гимназије.
2

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Најпре смо посетили манастир Манасију, задужбину деспота Стефана Лазаревића, српског владара, витеза Реда Змаја, просветитеља и поктовитеља уметности и културе.

5

6

7

 

 

 

 

 

 

klngflng,l,g;n

8

9

 

gf

f

g

g

hg

 

d bfx

gf

 

Затим смо у Свилајнцу обишли Пољопривредно- ветринарску школу и упознали се са условима рада ове врло успешне школе.

10

11

Ученици су показали нарочито интересовање за начином обављања пољопривредне и сточарске праксе као и одржавање школске економије.

12

Након заједничког ручка, на задовољство свих ученика обишли смо Природњачки центар и јединствену поставку реплика диносауруса у природној величини.

13

14

 

15

 

Српска традиција без граница – Општински сајт

Сусрети гимназијалаца 2019.

0

 Обележавање 86 година постојања и рада Шесте београдске гимназије увеличали су својим присуством ученици и наставници српских гимназија из дијаспоре.
1
2
 
 
 

 

У школи је приређен свечани пријем након кога су гости, заједно са домаћинима посетили часове.

Најпре је професорка српског језика и књижевности, Мина Алексић приредила отворен час развоја и неговања српског језика и традиције.

3

4

 

 

 

Потом је професорка хемије Драгана Бранковић Срзић предводила лабoраторијску вежбу ученика. На одушевљење гостију резултат часа „Чаробна хемија“ била  је дегустација направњених гумених бомбона.

5

6

7

8

 

 

 

d

d

d

ss

as

У 14 сати су професори Ксенија Глишић, Ален Нађ, Јасна Перић и ученици Милица Симоновић, Мина Петровић, Петар Рацић и Михајло Стаменковић гостовали у радио емисији Српски мост, радија Слово Љубве Архиепископије београдско-карловачке.

9

У вечерњим сатима, након откривања спомен плоче ученику наше гимназије, Патријарху Павлу, учесници сусрета су присуствовали свечаној  академији поводом Дана школе.

10

28.10.2019. Dobar dan Beograde, Studio B

28.10.2019 Vesti u 22.00h, Studio B

Slovo ljubve

Susreti gimnazijalaca 2019. Opštinski sajt

Потписан протокол о сарадњи са гимназијом „Кантакузина Катарина Бранковић“ из Загреба

1

 
На иницијативу координатора пријекта сарадње са школама у дијаспори, приређен је пријем у Српској православној општој гимназији „Кантакузина Катарина Бранковић“ у Загребу. Том  приликом су директори Шесте београдске гимназије, Раде Зејак и в.д. директора протојереј-ставрофор, Слободан Лалић потписали протокол о сарадњи, сусретима и размени ученика и наставника двеју школа.
2
3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Представници наше школе обишли су радни простор и упознали се с начином спровођења наставе у овој српској гимназији.
4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
lb,;n,bd;l,nt;l,n;lfnj
lrm;lhbm,rld;,l;t,m;nlymf,;lm,;’y,m’;y
fnb,l;td,nl;t l;ny ml;ml;yu.l.mu
 
 
 
5

Сусрети гимназијалаца 2017.

1

Шеста београдска гимназија угостила је ученике и професоре гимназије „Доситеј Обрадовић“ из Темишвара и „Никола Тесла“ из Будимпеште. Ученици звездарске школе су представили најистакнутије културно-историјске објекте Звездаре и града. Затим су вршњацима показали школски простор, упознали их с кабинетском наставом и заједно присуствовали неким од часова. Емотивни утисак имала је изложба већ реализованих сусрета ученика и наставника свих школа приређена у холу Шесте.

2

3

Ученици партнерских школа имали су заједнички излет у Тополу. Најпре су посетили кућу-музеј Краља Петра где је кустос објаснио улогу и значај овог објекта за градњу маузолеја Карађорђевића. Фасцинантно осликан храм и крипта краљевске породице побудила је код младих радозналост  за детаљније сазнање српске историје тог доба. Затим су сви заједно прошетали до Виноградареве куће у којој се налази поставка „Легат Николе Граовца“, који је последње три деценије свог живота провео у Тополи.

4

Лаганом шетњом кроз живописну Тополу стигли су до Карађорђевог града где су поред монументалног споменика обишли музеј и цркву вође Првог српског устанка.

5

5

Излет је окончан на Букуљи у Етно селу „Брестови“. У касно послеподне  прошетали смо парковима Аранђеловаца. Испуњени прекрасним пејзажима живописне Шумадије вратили су се у Београд.

7

8

 

 

a

a

a

a

a

a

 

Српска култура и традиција без граница

1
 
Током октобра 2017. ученици и професори Шесте београдске гимназије били су домаћини сусрета гимназијалаца из дијаспоре и гостили су представнике гиназије „Никола Тесла“ из Будимпеште. Тако је настављена сарадња којом су планиране активности  размене ученика и сусрети наставника ради промовисања иновација у настави.
2
 
Домаћини су госте дочекали у Краљевском комплексу на Дедињу, а након обиласка Краљевског и Белог двора заједно су се упутили у школу у којој је приређен пријем  и одржано предавање „Историја династија у Србији“. После тога, професори су имали радни састанак на тему примене ИКТ у свакодневном наставном процесу.
3
 
Следећег дана домаћини су госте повели у обилазак града, па су обишли Музеј Николе Тесле и плато испред Народне библиотеке Србије, где је о значају места  говорила Исидора Лакетић. Након обиласка Храма посетиоци су видели крипту у коју их је увео свештеник који је говорио о значају и улози Светог Саве за очување српског идентитета некад и сад.
4
5
 
 
 
 
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
Обилазак града је настављен преко Славије до Председништва и Старог двора где је о значају ових здања  говорила Милица Дмитровић. Посетиоци су прошли поред Скупштине Србије, преко Трга Николе Пашића до Теразија.
6
7
 
a
a
a
a
a
a
a
a
a
 
Послеподневна шетња је почела на Тргу Републике где им је о знаменитостима говорио Марко Јанковић. Домаћини и гости су Кнез Михаиловом улицом дошли до Конака кнегиње Љубице, Саборне цркве и Патријаршије где су Ана, Јована и Милица су говориле о развоју и улози ових културних објеката.
8
9
 
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
Шетња је настављена до Калемегдана. О знаменитостима тврђаве говориле су Софија, Соња, Милица, Киша и Милица. Обилазак је завршен испред Цркве Свете Петке. Вече је било резервисано за забаву а професори су се одмарали уз позоришну представу у БДП.
 
10
 
 
 
11
 
 
 
 
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a

Сусрети гимназијалаца у Темишвару

Ученици и професори Шесте београдске гимназије, посетили су гимназију „Доситеј Обрадовић“ у Темишвару. Активности су започете у Чакову где су ученици обишли кућу-музеј Доситеја Обрадовића и Српску цркву из XVIII века. Циљ сарадње и размене је упознавање историје Срба у Банату и допринос знаменитих личности културном развоју и очувању националног идентитета Срба у овом делу Европе.

1

2

Српска традиција у Банату

Предавањем „Срби у Банату“ професорке Драгане Мишић, у Шестој београдској гимназији настављена је реализација пројекта сусрети гимназијалаца школа дијаспоре. Учесници пројекта су упознати са историјом Срба у Банату и утицајем знаменитих личности у очувању културног идентитета Срба у овом делу Европе.

Реализована активност је наставак сарадње са гимназијом „Доситеј Обрадовић“ из Темишвара која траје већ неколико година. До краја године је планирана међусобна посета и размена ученика и наставника двеју школа.

1
 

Српска традиција без граница

Професори и ученици Шесте београдске гимназије протекле недеље посетили су Гимназију „Никола Тесла“ у Будимпешти, чиме је почела реализација пројекта „Српска традиција без граница“, која разменом ученика и сусретима наставника промовише иновације и примере добре праксе у настави.

1Ђаци и наставници, предвођени домаћинима обишли су културно-историјске знаменитости Пеште. На Тргу хероја, чули су причу о историји Мађарске и доласку Срба на ове просторе, сазнајући детаље о згради у којој се сада налази Амбасада Републике Србије.коју је Јован Дучић добио на поклон од мађарске грофице.
2
 
Објекат је данас на списку УНЕСКО-а као културноисторијски споменик. У самом центру града обишли су Српску православну црквену општину, Ангелинеум, Српску православну цркву и здање Текелијанума, чија последња два спрата користе ученици школе „Никола Тесла“.
3
4
 
 
 
a
a
a
a
a
a
a
a
Разгледање се наставило обиласком Будима: куће деспота Стефана Лазаревића, Матијине катедрале и Рибарског бастиона, шетњом поред председничке палате до Табана.
5
 
 
 
a
a
a
a
a
 
 
 
 
sadfghjkfkuiil
6
 
 
 
 
 
 
 
 
danhkjdnhvikejnbilkrjmblndmldnmhg;lnml;mn;lt,kjlyf,kl;y
7
 
Ово је део града између брда Гелет и будимске тврђаве, који је до 15. века био насељен српским живљем, у коме се данас налазе споменици Вуку Караџићу и Корнелију Станковићу. Ту је и кафана „Златни јелен“ која је током прве половине 19.века, била стециште угледних и учених Срба на овом простору.
 8
 
9
 
 
 
a
a
a
a
a
a
a
a
a
 
 Затим смо обишли централни део Пеште.
 
11
 
 
 
10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kdffmgbkldmbl;fkgmln;mfl;nmlh;mn
 
12
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
Увече смо метрополу разгледали с Дунава:
13
 
 
Последњи дан боравка испуњен је разгледањем живописне Сентандреје: куће Вука Караџића,  споменика Јакову Игњатовићу, Еснафског крста изграђеног 1763. године од стране Српског трговачког друштва, који је под заштитом УНЕСКО-а.
 
14
 
Обишли су Благовештенску цркву, зграду Препарандије у којој је 1812. основана прва Српска учитељска школа, Богородичину или Београдску цркву, чији музеј чува експонате из 15.века.
 
 
15
 
Током посете професори двеју школа су разменили искуства у спровођењу различитих облика образовног процеса. Договорена је размена урађених образовних садржаја и презентација како би примери добре праксе нашли примену у настави. Очекивања су да сарадња приближи  ученицима очување и неговање традиције, културних обележја и знаменитости српског народа. Промовисањем иновативних метода у наставним активностима очекујемо заједнички наступ у изради пројеката у области образовања и културе у региону.
 
 

Шеста у Темишвару

Ученици и професори Шесте београдске гимназије посетили су гимназију „Доситеј Обрадовић” у Темишвару. Сарадња заснована на међусобној размени знања и искустава овог пута је била усмерена на упознавање историје Срба у Банату, као и допринос знаменитих личности културном развоју и очувању националног идентитета Срба у овом делу Европе.

Након пријема, ученици Шесте београдске гимназије присуствовали су часовима и упознали се са начином спровођења наставе и вананставних активности у школи. Посебан утисак оставила је презентација културно-историјских знаменитости Темишвара с освртом на значај и улогу Савеза Срба у Румунији за културни просперитет мањине.

 
slika1
 
После подне је професор домаћин, Саша Милимарков ученицима и професорима обеју школа приредио је незабораван обилазак града. Гости и домаћини су прво, поред обала Бегеја, стигли до парка ружа, а онда су уживајући у сунчаном дану обишли и друге знаменитости.
 
slika 2
 

Посебан утисак оставили су новоуређени тргови и обновљене зграде старог језгра града. На Тргу Уједињења поред бројних палата некадашњих богаташа и римокатоличке катедрале, својом импозантношћу доминира Српска саборна црква Темишварске епархије. Шетњом старим језгром града ученици и њихови професори су стигли до Трга победе где се на једном крају издиже Катдрални храм Банатске митрополије Румунске православне цркве, а на другом здање Градске Опере…

slika 3

slika 4
 
 
aa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Овде су ученици добили слободно време за разлгедање, дружење, одмор и уживање.

Овогодишњи сусрет ученика двеју школа у Темишвару учврстио је стечена и створио нова пријатељства међу младима. Професори су разменили искуство у применљивости различитиих иновативних метода у настави.

 

Сусрети гимназијалаца 2016.

Професори и ученици Шесте београдске гимназије били су домаћини пројекта „Сусрети гимназијалаца“ из дијаспоре. Њихови гости били су професори и ученици гимназије „Доситеј Обрадовић“ из Темишвара и гимназије „Никола Тесла“ из Будимпеште.

slika 1
 
Гостима је по доласку у школу приређен срдачан пријем. Приказана је презентација гимназије а онда су ученици заједно посетили неке од часова како би упоредили наставни процес у школама. Послеподне је било резервисано за посету Музеју Николе Тесле, где је најпре приказан филм о овом истакнутом српском научнику, а потом је посетиоцима кустос приказао актуелну поставку.
slika 2
slika 3
 
 
r
f
g
h
b
b
b
 a
a
r
Након тога, сви заједно су прошетали до Храма Светог Саве где су обишли ово велелепно здање. Посебан утисак на све учеснике оставила је прекрасно уређена ризница Храма. Вече је било резервисано за индивидуално разгледање престонице. Домаћини су имали задатак да својим вршњацима покажу живот у граду у вечерњим сатима.

Други дан посете био је резервисан за заједнички излет у Срем. Најпре су обишли манастир Српске православне цркве на јужним падинама Фрушке горе, Крушедол.

slika 4
slika 5
 
 
 
 
a
a
a
a
a
a
a
a
a
Потом су се успели на Стражилово. Пред спомеником Бранка Радичевића ученици су говорили стихове „Ђачког растанка”, а онда су сви запевали песму „Певам дању, певам ноћу“. Након уживања на обронцима Фрушке горе сишли су у Сремске Карловце. У центру града прошетали су до зграде Патријаршије а затим обишли Саборну цркву Светог Николе.
 
slika 6
 

После ручка, приређен је пријем у најстаријој српској гимназији – Карловачкој. Домаћини су приказали историјат школе, свечану салу и библиотеку у којој се чувају, осим књига непроцењиве вредности и многа културно-историјска документа.

По повратку у Београд вече је било резервисано за заједничку журку. Трећи дан сусрета домаћини су у улози водича показали културно-историјске знаменитости града. Шетња је почела од Вуковог споменика, преко Ташмајдана, поред Скупштине, Старог двора и Председништва до Теразија и Трга Републике. У центру су направили паузу за индивидуално разгледање и уживање у сунчаном дану. Обилазак су наставили на Косанчићевом венцу. Поред Конака Кнегиње Љубице стигли су до зграде Патријаршије и обишли Саборну цркву. У послеподневним сатима уживали су у многим знаменитостима Калемегданске тврђаве.

slika 7
slika 8
 
 
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
Овај сусрет на задовољство свих, развио је нова пријатељства и учврстио већ стечено другарство међу гимназијским вршњацима.

Знаменити Срби Баната

Предавањем др Марка Шуице 15.априла 2016. године настављена је припрема за сусрете с ученицима и професорима гимназије „Доситеј Обрадовић“ из Темишвара. Учесници пројекта сарадње су упознати с историјом Срба у Банату и утицајем знаменитих личности на културни развој и национални идентитет Срба у овом делу Европе.

210416-saradnjasaskolama2
 

Шеста у Будимпешти

У периоду од 7-9 априла 2016.године ученици Шесте београдске гиманзије боравили су код својих вршњака из Гимназије “Никола Тесла” у Будимпешти.

 
sliaka 1

Након пријема у школи започели су упознавање културноисторијских знаменитости на будмској тврђави. Најпре су обишли кућу деспота Стефана Лазаревића а затим поред темеља старе српске цркве стигли до Матијине катедрале и Рибарског бастиона.

slika 2

slika 3

Шетњом поред председничке палате сишли смо у Табан. Овај део града спуштен између брда Гелерт и будимске тврђаве је од 15.века био насељен српским живљем. Сада овде доминира парк у коме се налазе споменици Вуку Караџићу и композитору Корнелију Станковићу. Ту је и кафана “Златни јелен” која је током прве половине 19. века, била право стециште српских књижевника.

slika 4

slika 5

 

Други дан су посетили Српски Ковин и један од најстаријих српских манастира на овом простору. Затим су на дунавској ади Чепел обишли једино српско село у Мађарској Ловру и манастир Реске. Ту су ученици обеју школа имали прилику да се скелом превезу на другу страну Дунава.

Послеподне је било резервисано за строги центар Пеште, улицу Ваци, Српску црквену општину, Ангелинеум, Српску православну цркву и Текелијанум. Читав овај кварт подсећа на некадашњи боравак Срба. Посебан утисак свијом монументалношћу и изгледом оставио је Текелијанум. Данас се ово здање обнавља и уређује а последња два спрата користе ученици школе “Никола Тесла”.

slika6

sliak 7

slika 8

Вече је било посвећено забави. Домаћини су показали својим вршњацима ноћни живот у Будимпешти.

 Сусрети гимназијалаца 2015. године

 slika 1
гјзхгбјхбукјхниклјнликјмлокјмлокјмчолјчлнјлчјнлнчнч.л
 
slika 7

sliaka 5

slika 4

вјдклнџбгкхкфлмјлтзкмчлузмчјлзујмјл,зу,мзгукзг,

slika 3

slika 2

 

 

 

 

 

јндфклнбџлгкфбмфлгкмнлтмнлчмлч.н,.м

sliaka 6

Гимназијалци Београда Темишвару

Пројекат сарадње са гимназијом „Доситеј Обрадовић” из Темишвара настављен је 15.маја 2015. године активностима на упознавању српске културне баштине у румунском Банату.

SLIKA 1

 
Домаћин сусрета, професор Саша Милимарков, ученицима и професорима обеју школа приредио је незабораван обилазак и посету српским културним знаменитостима Темишвара.
 
IMG_1404 as Smart Object-1
IMG_1395
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fgbfghjdf
 
 
IMG_1355 as Smart Object-1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
edgdhthytdj
 
 
Spomenik Dositeju Obradoviću -Aleja velikana Temišvar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
gfhfjjgkmhjljkh;/jpi’k[ophjkluh;ioo[0i-][0i-]0i-]0]090==90=9jgiui8too
 
 
t20150515_155439
 

„Срби у Банату“

Предавањем „Срби у Банату” др Марка Шуице, 13. маја у Шестој београдској гимназији, започела је реализација пројекта „Гимназијалци Београда Темишвару”, у оквиру активности сарадње са школама у дијаспори. Тако су учесници пројекта упознати са историјом Срба у Банату и утицајем знаменитих личности на културни развој и национални идентитет Срба у овом делу Европе. Пројекат се реализује у сарадњи са Секретаријатом за културу града Београда.

 
3. 13.05.2015. (2)
3. 13.05.2015. (2)
 
 
 
 
 
 
 
 
 jnkkmnklgmnclcgmnl.gmjl.nmhgl.ngh.mg.lmnlg.ml.gmngl,.mnflm,l.yl.m
 
2. dr Marko Šuica 13.05.2015. Šesta bg.
 
 
 

Сарадња са гимназијом „Доситеј Обрадовић“ из Темишвара

На иницијативу аутора пројекта сарадње са школама дијаспоре Јасне Перић, током 2014.године покренута је сарадња Шесте београдске гимназије са српским школама у региону. Планиране активности сарадње и размене ученика и наставника имају циљ развој традиције и културе Срба у дијаспори и размену искуства и примера добре праксе међу колегама.

ispred skole

20150515_121338