Шеста – Жири на фестивалу ,,Слободна зона”

На филмском фестивалу ,,Слободна зона” ове године су учествовале ученице из првог и трећег разреда наше школе : Нађа Николајев Ћирић и Теодора Јовичић (3/2), Александра Зеленковић и Наталија Вукосављевић (1/1) и Лена Јеремић (1/2).

Филмски фестивал ,,Слободна зона” је ново и велико искуство које ћемо памтити. Бити у прилици да будемо део овако нечег великог нас је све дотакло. Током пројекта биле смо у прилици да упознамо познате и утицајне људе из света филма, а и да се упознамо са организацијом дешавања великог као што је ово. Од чланова других жирија до глумаца и режисера сусреле смо се са великим бројем успешних људи и нашим идолима. Као чланице средњошколског жирија имале смо велики задатак. Задатак где смо морале одабрати по једног победника у селекцијама 8+ и 14+. 

Пре свечаног затварања, разговарале смо са организаторком жирија Биљаном Станојевић и образложили наша мишљена и утиске. Дискусија око победника није била ни мало лака јер је сваки филм пренео одређену поруку. Имајући то у виду, било је веома тешко изабрати која порука је битнија односно победничка. Али, заједничким трудом и радом успели смо да дођемо до једногласне одлуке око тога ко заслужује прво место.

на разговору са организаторком Биљаном Станојевић

Синопсиси су ту да вас заинтересују да погледате неки филм, а на линковима фестивала су детаљи и трејлери.  

У селекцији 8+ су били филмови: 

“Капетаница Нова” 
Године 2050, Земља је постала суво и пусто место. Пилоткиња борбеног авиона Нова приморана је да путује уназад кроз време како би спречила разорну еколошку катастрофу. Међутим, нежељени ефекат путовања кроз време чини да Нова постане поново млада, па она доспева у 2025. као дванаестогодишњакиња. Чини се да њу и њену мисију нико не схвата озбиљно, осим Наса – тинејџера који покушава да ову мистериозну девојку и њеног малог летецћег робота ADD-а сачува ван домашаја обавештајне службе. Хоће ли Нова и Нас успети да спасу будући свет? 

“Снови су попут дивљих тигрова”
Боливуд је најважнија ствар за дванаестогодишњег Ранжија из Мумбаја: живописни филмови индијске филмске индустрије са заразним песмама и плесним кореографијама чине га срећним. Не жели ништа друго него да стане пред камеру са својим херојем, индијском суперзвездом Амиром Рошаном. Али његова велика чежња постаје прелази у недостижност када му родитељи кажу да сањају да емигрирају у далеку Немачку. У животу га одржава само нада да ће учествовати на кастингу за нови филм Амира Рошана. Морате се борити за своје снове – они се не остварују сами од себе. То зна и девојчица из комшилука, Тони, која ће му постати неочекивани савезник. Храбро и удруженим снагама, њих двоје крећу на пут остваривања својих снова – и на том путу проналазе и срећу истинског пријатељства. 

као и победник у селекцији 8 + овогодишњег фестивала, филм

“Часна сестра фудбалски тренер”
Сестра Марина, веома неортодоксна монахиња, послата је током лета 1994. у Ел Парал, интернат за дечаке ком прети затварање у блиској будућности. Иако дечаци Марину дочекују уз разне подвале, они ће, мало-помало, постати нешто веома налик породици коју никада нису имали.
Осим свог хумора, оно што филм чини заиста посебним су лукавство и храброст потребни овој жени да инспирише децу и научи их правим вредностима. Зато филм говори о истинском учењу, оном које је истрајно и које разуме да дете увек заслужује другу шансу. Ово је такође прича која говори о појму „дома“ и потреби да се заснује права породица. Ово је срж ове приче, и треба јој приступити са благонаклоношћу и осећајем одговорности.

Сматрамо да филм приказује и преноси веома битну поруку о томе како морамо ценити то што имамо, јер су многи ускраћени за оно што ми узимамо ,,здраво за готово”. Одабрати победника није било лако али мислим да смо дошли до исправне одлуке. 

У селекцији 14+ су били филмови:

“Невиност”
Стварање рата је посао за приповедача. Добра прича је кључна за легитимизацију употребе војне силе. Али пре него што се прича представи другима, прво се мора представити деци Израела…Невиност прича причу о деци која су се опирала томе да буду уврштена у програм војне службе, али су капитулирала. Њихове приче никада нису испричане јер су умрли током војне службе. Кроз нарацију засновану на застрашујућим садржајима њихових дневника, филм приказује њихова унутрашња превирања.

“Ратни пони” 
Ратни пони прати испреплетене приче двојице младића из Оглала Лакота племена који одрастају у резервату Пајн Риџ. Двадесеттрогодишњи Бил само жели да успе у животу. Било да се ради о испоруци робе или узгоју пудла, он је одлучан у томе да се пробије ка „америчком сну“. У међувремену, дванаестогодишњи Мато не може да дочека да постане мушкарац. Очајнички тражи одобрење свог младог оца, али низ импулсивних одлука окреће његов живот наглавце, и испоставља се да он није кадар да се носи са суровом реалношћу света одраслих. Везани заједничком потрагом за припадношћу, сваки од дечака бори се са сопственим идентитетом, породицом и губитком на јединственом путу постајања мушкарцем.

и филм

“Тиха девојчица”
Рурална Ирска, 1981. године. Тиха, занемарена девојчица одведена је из своје дисфункционалне породице да преко лета живи са хранитељима. Процветала је од њихове бриге, али у кући у којој не треба да буде тајни, она открива једну.
Постоје различите врсте тишине. Постоји тишина мира и спокоја, и тишина репресије и срама. Постоји тишина задовољног, упијајућег рада. А ту је и тишина страха, она врста усамљеничке тишине у коју би се злостављано дете могло повући када чује тежак бат корака нестрпљиве одрасле особе на степеницама или зачикавање дрске деце. Нежан, непосредан филм Колма Барејда фино је наштимован на све те врсте тишине и деликатна осећања која оне могу да садрже.

Победник у категорији од 14+ је “Невиност”. Филм који приказује трагичну судбину тинејџера у Израелу. Приказ наших вршњака којима је суђено од стране државе и система да дечаци иду 3 године на војну обуку а девојчице на 2 године. Сматрам да нас је све овај филм дотакао на некакав посебан начин, јер многи нису едуковани о овој али ни сличним догађајима који се дешавају у садашњости. С тим речено, овај филм је дефинитивно био победник у нашим очима.

Цео фестивал је, у слици, протекао овако:

Захваљујемо професорки Сандри Плазибат  која нас је укључила у овај подухват. 

Нађа Николајев Ћирић 3/2

Спој традиције и трендова

Дана 14. фебруара, наш народ слави једног од Христових великомученика – Светог Трифуна. 

Свети Трифун је познат и као заштитник винограда, због чега у српском народу постоје многа веровања и обичаји. Неки од њих је да на овај дан виноградари излазе у виноград да орежу барем један чокот винове лозе и полију га вином, јер се верује да ће грожђе тако добро родити. Међутим, уколико дан буде ведар, година ће бити сушна и неродна.

Дан заљубљених, који дели датум са нашим празником, долази са запада. Овај дан, односно Дан Светог Валентина, изворно је празник Протестантске и Римокатоличке цркве. Ипак, годинама уназад се прославља свуда у свету, те је овај тренд стигао и у Србију.

Пројекат Спој традиције и трендова, осмислила је професорка хемије Драгана Бранковић Срзић. Уз помоћ професорки географије и веронауке, Јасне Перић и Јелене Петрановић, као и ученика првог и трећег разреда, ова лепа идеја је реализована током протекле недеље.

Замисао је била да се на симболичан начин представе оба предстојећа празника, што је и учињено. 

Светог Трифуна смо представили импровизованом виновом лозом, славском свећом и погачом, као и ученичким цртежима. Погачу су направиле ученице 1/9, Марија Поповић, Мила Граовац и Анастасија Халас.

Професорке су се потрудиле да у овом пројекту направе спој и предмета које предају. Професорка веронауке, Јелена Петрановић, осмислила је обележја Светог Трифуна. 

Професорка географије, Јасна Перић, је ученике 1/5 и 1/9 подстакла да ову тему сагледају и са географске стране. Ученици су истраживали о виноградарству у Србији, након чега су својим цртежима и текстовима дочарали пределе који су карактеристични за ову грану пољопривреде. 

Ни хемија није изостављена, професорка Драгана Бранковић Срзић је својим ученицима из одељења 3/8 дала задатак да истраже о хормону среће, што су и учинили.

Управо је срећа спојила ова два празника. Када говоримо о Дану заљубљених, њега смо представили великим срцем од картона. Срце смо украсили цветићима које смо направили од црвених салвета. У изради овог дела пројекта учествовала су одељења 1/9, 3/4, 3/7, 3/8 и 3/9. 

Ипак ту није крај, додали смо још једну активност која, по речима ученика, годинама уназад није упражњавана у нашој школи. Реч је о слању анонимних порукица, али нисмо их наменили само за заљубљене. Свака порука је добро дошла, била то лепа реч и другу или другарици. Сви ученици су обавештени о овој активности и замољени да поруке које убаце у кутију буду лепе, без увредљивих садржаја.

Ову нашу малу изложбу можете да погледате испред свечане сале школе, као и да се сликате поред украсног срца са вама драгом особом.

Милица Мишић 3/4



Соњини дани

Соњини дани

Још један новембар… и још једни „Соњини дани”.
Овога пута другачији, у складу са околностима.
Све оно што смо радили претходних четрнаест година сада је пред вама. Све наше акције у којима смо били иновативни, ексклузивни, дарежљиви, паметни, весели, оригинални, предузимљиви…
Са енергијом која из ових слика и снимака бије, „идемо даље”, како би наша Соња рекла. До следеће године у којој ћемо се опет дружити и правити успомене за времена која су пред нама. Јер, „Соњини новембарски дани” били су и увек ће бити-искорак.

Корона вирус – ПРЕВЕНЦИЈА

Корона вирус – ПРЕВЕНЦИЈА

Поштовани ученици,

Овим путем желимо да вам скренемо пажњу на неопходно придржавање упутстава које се тичу одржавања хигијене ради очувања личног и општег здравља у условима проглашавања заразе.

Молимо да се придржавате следећих упутстава:

  1. Ученици који имају симптоме грипа, повишене температуре, кашаљ, малаксалост треба да остану код куће и јаве се свом изабраном лекару и да својим доласком у школу не излажу ризиком себе и друге ученике;
  2. Избегавати поздрављање, руковање и љубљење уз вођење разговора на дистанци од једног метра;
  3. Обавезно прати руке више пута на дан, након конзумирања хране, коришћења тоалета, коришћења јавног превоза;
  4. Уколико кашљете или кијате прекријте уста и нос надлактицом или папирном марамицом коју после употребе треба бацити у канту за отпатке;
  5. Не узимати антибиотике на своју руку;
  6. Маску користите само ако кијате или кашљете или у случају неге болесних;
  7. Током одржавања наставе обавезно ће се ветрити учионице након сваког одржаног часа;
  8. Не дирати очи, нос и уста неопраним рукама;

Напомињемо да је за све нас важно да примењујемо горе наведена правила. У школи ће бити примењене и мере додатне хигијенске заштите употребом антисептичких и дезинфекционих средстава у просторијама објекта.

Погледајте видео: КОРОНА ОБАВЕШТЕЊЕ

СУСРЕТИ ГИМНАЗИЈАЛАЦА 2019.

СУСРЕТИ ГИМНАЗИЈАЛАЦА 2019.

Ученици и наставници Шесте београдске гимназије били су домаћини сусрета гимназијалаца од 28-29-30. октобра. Гости су нам дошли из српских гимназија из дијаспоре: гимназије „Доситеј Обрадовић“ из Темишвара, гимназије „Никола Тесла“ из Бидимпеште и гимназије „Кантакузина Катарина Бранковић“ из Загреба.1

Циљ сарадње и размене је да учесницима обострано пружимо могућност стицања непходних знања, умења и вештина ради спознаје своје прошлости, порекла и традиције како би на тим темељима развили сопствени идентитет уважавајући и негујући културне вредности и природна добра домовине.

Сарадњу са школама негујемо и реализујемо од 2014. године. Темељ сарадње је размена ученика кроз упознавање са гимназијским образовним системом у земљама ЕУ; боравак у породицама домаћина;  обилазак српских знаменитости у региону и посету културно исторјских споменика Београда и Србије.

МАГИЈА У МАТЕМАТИЦИ

МАГИЈА У МАТЕМАТИЦИ

Шеста београдска гимназија угостила је Серхиа Белмонтеа (Sergio Belmonte), шпанског математичара и мађионичара, на позив професора Јована Кнежевића. Серхио је у нашој школи одржао предавања заинтересованим ученицима али и стручном већу математичара Шесте београдске гимназије. Министарство просвете Краљевине Шпаније одабрало је Серхиа да промовише математику широм Шпаније.

На уникатан и занимљив начин Серхио је ученицима показао да математика не представља само баук, већ да постоје и интересантне теме као што су теорија бројева и комбинаторика.

Ученици који су присуствовали предавањима су уз помоћ професора Јована Кнежевића направили  презентацију где су изнели своје утиске и запажања

ШПАНАЦ-СЕРХИО-ФИН

Острво изазова – Исланд

Острво изазова – Исланд

Бивше ученице наше школе Бојана Милошевић и Ивана Гомилановић представиле су припрему, путовање и истраживање Исланда ученицима другог разреда. Овим је започета едукација младих и преношење доживљаја и искуства из других делова света. Ученици су имали прилику да се информишу о природним изазовима, условима путовања, боравка и рада у овој острвској земљама.