Erasmus+ KA229 ,”Clean Danube Clean Black Sea”

Erasmus + projekat KA229 strateško partnerstvo mobilnosti učenika i nastavnika C1 “Clean Danube Clean Black Sea” od 7. do 13. novembra 2021. godine u Budimpešti

Partnerske škole Šeste beogradske gimnazije na ovom projektu su:

Škola domaćin Budapesti Gazdasagi SZC Harsanyi Janos Szakgimnaziuma es Szakkozepiskolaja. Budimpešta, Mađarska. Düzce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Dušče, Turska. Rize Hasan Kemal Yardimci Mesleki ve teknik Anadolu. Rize, Turska. BRG/BORG 15. Beč, Austrija. Liceul Tehnologic Ioan N. Roman. Konstanca, Rumunija.

Cilj projekta je susret partnerskih škola koje su započele saradnju na eTwininng platformi a zatim nakon godinu dana rada na projektu dobile pozitivnu ocenu i odobrenje Evropske komisije za mobilnost učenika i nastavnika. Projektna nastava je usmerena na razvoj ekološke svesti o očuvanju međunarodne reke Dunav i obala Crnog mora. Središte projekta je da se učenici upoznaju sa tretmanom otpadnih voda i njihovom reciklažom kroz fabrička postrojenja za prečišćavanje i kao ponovo čiste odvode se u Dunav što smo videli kroz projektnu nastavu. Korelacija nastavnih predmeta je izvedena tokom sedmodnevne posete Budimpešti u školi Janoš Harsanij i na široj teritoriji Mađarske.

Horizontalni prioritet Erasmus+ projekta: ciljevi zaštite životne sredine i klimatskih promena; inovativne prakse u digitalnoj eri; socijalna i obrazovna vrednost evropske kulturne baštine, njen doprinos stvaranju novih radnih mesta, ekonomskom rastu i socijalnoj koheziji.

Specifični prioriteti: promovisanje međupredmetne saradnje, kreativnosti, inovativnih pristupa učenju i inovativnog okruženja za učenje, mobilnost učenika srednjih škola, razmena materijala na Engleskom jeziku, razvoj međupredmetnih kompetencija i korelacija predmeta Geografije, Istorije, Bilogije, Hemije, Informatike i računarstva, Engleskog jezika, Fizičkog vaspitanja, Likovne kulture, Verske nastave, Građanskog vaspitanja.

C1 ,,Clean Danube Clean Black Sea,, Erasmus + KA229. Učenici Petar Ignjatović, Pavle Milivojević, Ivan Petrović, Danica Jašić i Magdalena Marijanović iz odeljenja 4/7. Profesorke Geografije i Građanskog vaspitanja Ana Kovačević koordinator za Šestu beogradsku gimnaziju, Istorije Dragana Mišić i direktor škole Radisav Milić.


1 dan.

Predstavljanje učesnika projekta i prezentovanje partnerskih škola, država i Podunavlja. Sastanak nastavnika i razgovor o fazama projekta.

Predstavljanje Šeste beogradske gimnazije:

Prezentacija Šeste beogradske gimnazije

Predstavljanje Republike Srbije:

Prezentacija Republike Srbije

Predstavljanje Dunava kroz našu zemlju:

Prezentacija – Podunavlje kroz Srbiju

Poseta 3D galeriji sa raznim interaktivnim optičkim iluzijama.


2 dan.

Panoramsko razgledanje Budimpešte i poseta kulturno istorijskim znamenitostima uz stručno vođenje. Trg heroja sa Milenijumskim spomenikom, muzej lepih umetnosti, Andraši bulevar, Rakoči bulevar, Srpska ambasada, poseta zamku Zamak Vajdahunjad iz 19. veka, javno kupatilo sa termalnom vodom, Budimski dvorac, Ribarski bastion, parlament na Dunavu, Lančani most, Međeri, Elizabetin, Margaretin, Petefi i most Slobode, bazilika Svetog Stefana, mađarska opera, prolaza ispod brda Gelert, fotografisanje Glorijete na Citadeli koja se ovog puta renovirala.

Aktivnost u školi obuhvatala je miksovane međunarodne timove učenika koji su na platformi Canva u kabinetu za Informatiku, zajednički kreirali postere o zagađenju voda i reke Dunav.

Posteri kao rezultat ove aktivnoti

Takmičenje škola u poznavanju reke Dunav. Kahoot kviz.


3. dan

Poseta fabrici za prečišćavanje i tretman otpadnih voda koje se kao prečišćene vraćaju u Dunav, od viška otpada se pravi biogas, električna energija, od izolaovanog peska održava se infrastruktura. Obilazaka je propraćen stručnom prezentacijom predavača i obilaskom fabričkog pogona.

https://www.fcsm.hu/en

Prezentacija za potrebe disiminacije i širenja projektnih rezultata na časovima prema nastavnom planu i programu predmeta Stručnih veća.

Poseta ZOO vrtu i botaničkoj bašti i razgovor učenika u miksovanim međunarodnim timovima.

Ceremonija dodele sertifikata učesnicima projekta.


4 dan

Poseta ,,Muzeju Dunava,, u gradu Estergom uz stručno vođenje, predavanje o istoriji muzeja, zagađenju Dunava, ogledu o izdvajanju zlata iz rečnog korita Dunava, pregled digitalnih mapa i ogledi o dobijanju hidroenergije kroz različite istorijske periode, razvoj brodogradnje na Dunavu u lučkim naseljima, filtriranje vode za piće.

Poseta velikomoravskom zamku i estergomskoj bazilici na granici sa Slovačkom, 50 kilometara severozapadno od Budimpešte, gde je prirodna granica reka Dunav odakle se vidi susedni slovački grad Šturovo. Estergom je bio glavni grad Mađarke u vreme kralja Bele IV.

Poseta Sent Andreji, sastanak nastavnika i miksovana aktivnost učenika, takmičenje u orijentiringu. 1. i 2. mesto timovi Petra Ignjatovića i Danice Jašić.


5 dan

Razgledanje Parlamenta, uz stručno vođenje kustosa, najlepšeg zadnja na levoj obali Dunava. Parlament je najprepoznatljiviji simbol Mađarske u kome se čuva kruna mađarskih kraljeva, obložen je sa 40 kilograma zlata. Po veličini je iza parlamenta u Bukureštu. Gražena je u neogotičkom stilu, visine je 96 metara, gradnja je završena 1904. godine.

Dok smo se šetali kroz srpsku u lici i prolazili pored crkve svetog Đorđa pričali smo o naselju Taban koje su formirale migracione struje vođstvom Arsenija Čarnojevića, u kome su se naselili srpski trgovci i zanatlije, koji su se bavile izradom kože. Nakon toga smo posetili srpsku gimnaziju ,,Nikola Tesla,,. https://www.nikola-tesla.hu/.

Nastavak projekta C2 je u gimnaziji BRG/BORG 15. u Beču u martu 2022. godine.

Hvala na pažnji!

Poklon posetiocima ove stranice su dve crno bela slike Budimpešte rađena u rapidografu a uslikane u ulici Vaci i radnji suvenira za štampu.


Disiminacija i širenje projektnih rezultata dela projekta C1 Budimpešta.

https://youtu.be/hKHG8wCkOBw Fejsbuk stranica projekta

https://youtu.be/uf35ih3Mxd4 Tim iz Srbije. Video klip.

https://youtu.be/hKHG8wCkOBw Tim iz Rizea. Video klip.

Pojedinačni video klipovi na YouTube koji su u ovom izveštaju.

Razgovor i deljenje utisaka na času odeljenske zajednice 4/7.

Prezentacija za predavanja o zagađenju voda i njihovom tretmanu prečišćavanja, usklađena sa nastavnim planom i programom predmeta u školi uz priloženu prezentaciju podeljenu Stručnim većima usko stručne oblasti, npr Prirodnima naukama.

Poster u školi o fabrici za prečišćavanje i tretmanu otpadnih voda kao informativni materijal.

Informisanje članova kolektiva na Nastavničkom veću održanom 16.11.2021. i informacije nastavnicima koji dalje žele da se bave Erasmus+ projektima motivisanih od strane direktora škole. Širenje iskustva, deljenje fotografija i video materijala preko stranice sajta škole. Transparentnost video audio i veb alata kao i priznanja rada učenika koji su dobili sertifikate.

Izveštavanje Učeničkog parlamneta na sednici 23.11.2021. godine.

Izveštavanje roditelja celokupnim izveštajem poslatim mejlom, preko sajta škole i sl.

Izveštaj o Budimpešti u Školskom časopisu Šestar (strane 12-14)

Ana Kovačević



Erasmus + projekat KA229 strateškopartnerstvo mobilnosti učenika i nastavnika C1 (C1) “Clean Danube Clean Black Sea” od 7. do 13. novembra 2021. godine u Budimpešti

Projekat koji je u osnovi ekološki i bazira se na saradnji više škola iz različitih država u osnovi ima i kultorološko povezivanje i upoznavanje kultura i kulturnog nasleđa više naroda i država koji dele suživot na reci Dunav. Najstarija evropska kultura nastala je na Dunavu. Narodi su ga u seobama prelazili u različitim pravcima, ali i širili svoje države prateći tok ove reke.

Budimpešta (Budapest ) je danas glavni grad države Mađarske. To je politički, ekonomski i saobraćajni centar zemlje sa oko 2 miliona stanovnika. Grad se proteže na obe obale Dunava. Nastao je spajanjem Budima (leva obala reke) i Pešte (zauzima 2/3 grada) (1873). Razdaljina od Beograda do Budimpešte je 378 km (od Beča 216 km). Mađari su narod koji početkom 10. veka naseljava Panonsku niziju i tu osnivaju državu. U periodu 1247 – 1361. Budim je bio njihova prestonica. Osmanlije zauzimaju Peštu (1526) i Budim (1541). Potom će na ovim prostorima biti prisutni Habzburzi (od 1686). Velikom seobom Srba (1690) pod patrijathom Arsenijem Čarnojevićem broj Srba se znatno povećava na ovim prostorima. Oni se nastanjuju u delu Budima koji se i danas zove Taban. Veći stepen autonomije ostvaren je tek Nagodbom (1867). Posle Prvog svetskog rata nekadašnji prostor je smanjen skoro za polovinu teritorije.
Danas u Budimpešti živi oko 2000 Srba. Oni imaju pravoslavnu opštinu sa sabornim hramom Velikomučenika Svetog Georgija u Srpskoj ulici koja je u sklopu Eparhije budimske. Oni se školuju u Srpskom zabavištu, osnovnoj školi, gimnaziji i đačkom domu „Nikola Tesla.“ Svoj trag u prošlosti ostavili su Zadužbina Jakova Ignjatovića, Zadužbina Save Tekelije (Tekelijanum), Srpsko pozorište u Mađarskoj i KUD Taban.
U gradu se nalazi veliki broj značajnih građevina iz različitih epoha. Najstarije su iz perioda antičkog Rima (rimski grad Akvinikum). Zgrade su relativno niske kako bi se sačuvao stari gradski pejzaž. Na UNESKO-voj listi svetske baštine nalaze se Budimski dvorac, Avenija Andraši i Milenijumski muzej metroa. To je drugi grad koji je imao metro u Evropi. Građevine su projektovane u različitim arhitektonskim i umetničkim stiovima: gotskom, renesansnom, vizantijskom, baroknom, klasičnom i neoklasičnom, secesijom.

Ostrogom (Esztergom) nalazi se na severu Mađarske. Na Dunavu je državna granica sa Slovačkom. Bio je prestonica Mađarske od 10 – 13. veka. Tu je krunisan osnivač države Stefan Prvi.
Danas je sedište Rimokatoličke crkve u Mađarskoj. Grad je bio uništen u vreme vladavine Osmanlija koji ga drže do 1683. Slobodan carski kraljevski grad postao je 1708. Srbi su tu boravili u novom veku o čemu svedoči Srpska varoš, ali nikada u većem broju.

SentandrejaSzentendre) nalazise oko 20 km od Budimpešte na jednom od rukavaca Dunava. To je danas poznata turistička destinacija. Broj stanovnika se znatno povećava u seobi Arsenija Čarnojevića kada dolaze Srbi. Sedište je Budimske eparhije SPC. Danas ih ima oko jedne stotine. Najpoznatije crkve su Saborna crkva ili Beogradska, Preobraženjska crkva ili Tabačka, Ćiprovačka, Opovačka ili Nikolajevska, Blagoveštenska, Požarevačka, Izbeška, Zbeška ili Rudnička crkva. Od sedam crkava danas SPC ima samo četiri.
Prvi svetski rat je bio veoma poguban za svo srpsko stanovništvo u Mađarskoj.

Učenici Petar Ignjatović, Pavle Milivojević i Ivan Petrović 4-7

Profesor Istorije Dragana Mišić


prezentacija projekta i upoznavanje učenika sa radom fabrike za Prečišćavanje otpadnih voda u odeljenjima na časovima Geografije:


Beč, mart 2022.

Od 13. do 19. marta 2022. godine realizovan je drugi deo Erasmus+ projekta “Očistimo Dunav, očistimo Crno more” i mobilnost, 5 učenika Ema Unijat, Jana Stojanović, Sofija Pljaskić, Milan Mančić i Lazar Drljača odeljenja 4/7 kao i dva profesora Geografije Ana Kovačević i Jasna Perić sa još 5 partnerskih škola iz Mađarske, Rumunije i dve Turske škole, škola domaćin je gimnazija BRG – BORG 15. u Beču.
https://www.brgorg15.at/

  1. dan

Predstavljanje školskih Timova i škola, kahoot kviz o poznavanju grada Beča i prvo mesto do 50 učesnika Jana Stojanović, padlet aktivnosti.

Šesta beogradska gimnazija prezentacija

Posećena je hidroelektrana na Dunavu nedaleko od grada koja je podignuta 1998. godine nakon referenduma građana a danas snabdeva Beč električnom energijom i omogućava čišćenje rečnog korita od sedimenta i raznovrsnog otpada. Film o Dunavskom kanalu, rad turbine.

2. dan

Radionice na času Nemačkog jezika, sastanak nastavnika, nacionalna kuhinja.

Predavanje eksperata Univerziteta prirodnih resursa i prirodnih nauka u Beču Marlene Haiman o Sedimentima i mikroplastici https://plasticfreeconnected.com/ i Iris Kempter o regulisanju rečnog toka Dunava u Bečkom basenu http://www.icpdr.org/main/

Zajednički projekat Austrije i Slovačke pomognut od Interreg-a “Plastic Free Danube” u zaštiti Dunava. Ispitivanje je između hidrocentrale u Beču Freudenau do gradića i hidrocentrale Gabčikovo u Slovačkoj, u dužini od 100 km, ispitana je vrsta plastike, dimenzija veća od 5 mm, merio se štetni uticaj pomoću mreža i konstrukcije i postavljanjem GPS uređaja za praćenje plastike, zatim je izrađen akcioni plan čišćenja, osposobljene su 2 hidrocentrale koje prečišćavaju otpad i usporavaju proticaj vode, rezultat je čisto rečno korito u ovom delu Podunavlja.

• Međunarodna komisija za zaštitu reke Dunav je označila Bečki basen kao plavno područje. Parametri (mala nadmorska visina oko 372 metara i količina padavima skoro 744 mm, prosečna godišnja tempertura 8,8 stepeni, da je rečna terasa strma i glavni problem je meandriranje reke)
• Bočni kanali i pritoke kao i podzemnih voda nanose sedimente pa je rečno korito plitko i plavi.
• Plan je da se rečni tok suzi, rečno korito ispravi i voda stabilizuje. Teren je sniman fotogrametrijom.
• 1870. je prokopan 1 kanal a 1970. god novi kanal nazvan “Novi Dunav”.
• Hidrocentrale su usporile protok vode i nanos sedimenata.
• Međunarodna komisija za zaštitu Dunava prati ceo rečni sistem u 10 država. Prate se pritoke i njihova sedimentacija koja dovodi do poplava, zagađenje i prečišćavanje otpadnih voda.

https://www.environmentandsociety.org/arcadia/struggle-river-vienna-and-danube-1500-present

3. dan

Geodiverzite i biodiverzitet nacionalnog parka “Lobau” koji se prostire na 93 kilometra kvadratna u neposrednoj blizini grada, ovo je najveće plavno područje u Evropi. Ima 700 vrsta biljaka, 30 sisara, 100 vrsta ptica, 8 gmizavaca, 13 vodozemaca i 50 vrsta riba. Daždevnjak, evropska kornjača, evropska riba belica, orao belog repa, dabar, detlić, divlja svinja, divlja vinova loza, bela topola za celulozu. Gledali smo film, obišli jezero, videli mekano drvo bele topole za celulozu, videli stanište dabra i detlića kao i vrstu drveća sa kružnom krošnjom. Nakon toga je bio piknik u prirodi.

Analiza kvaliteta vode u Dunavu u miksovanim aktivnostima učenika pomoću testera koji je pokazao zelenu skalu koja znači dobar kvalitet vode.

Poseta. Donauinsel (ostrvo Dunav) i Dunavski kanal Donaukanal. Ostrvo se nalazi između reke Dunav i paralelno iskopana dva kanala, 211 km dužine, ali je samo 70—210 m široko. Izletište i plaža.

4. dan

Turistička šetnja kroz Beč u miksovanim Timovima učenika. Štefanplac, katedrala svetog Stefana, crkva svetog Petra, Ringštrase, Graben, zalagaonica i aukcijska kuća Doroteum najstarija u svetu iz 1707. god, barokni spomenik Svete Trojice podignut posle epidemije kuge 1679, Kolmarkt trgovačka ulica sa modmim markama i zlatarama, Mihaelplac u sklopu Hofburga, barokni zvezdani trg iz 1725. Španska škola jahanja, Sisi muzej, Heldenplac-trg junaka sa pogledom na Hofburg, spomenik Marije Tereze, Prirodnjački i Istorijski muzej, Burgaten vrta sa statuama, mermerni kip Mocarta, Kuća leptira, Kuća palmi, Opera u renesansnom stilu, Bečka filharmonija, hotel Saher, Mocart kafe, Tegetostrase, Himelpoforštrase sa najstarijim zgradama Beča, Gradski park sa bronzanim statuama Franca Šuberta i Johana Štrausa, Stubendor metro stanica, Hohe Markt najstariji trg sa bračnom fontanom visokom 18 metara, Anker sat u sesecijskom stilu, Muzejski kvart, Gradska kuća, Parlament, Jevrejska četvrt, Karlskir bronzana crkva blizu Karlplaca, Šembrun.

Muzeji po izboru učenika: Albertina, Prirodnjački muzej, Muzej istorije umetnosti, MAK Muzej primenjene umetnosti, Kuća leptira, Muzej sesija, Šembrun i Belvedere.

Šembrun

Gornji i Donji Belvedere u baroknom stilu iz 18. veka kao letnja rezidencija Evgenija Savojskog, vojskovođe dvora Habzburgovaca, sadrži dela Gustava Klimta, Oskara Kokoške i Egona Šilea kao i privremena postavka Salvadora Dalija i delo “Metamorfoza Narcisa”.

Beč je proglašen za najzeleniji i najčistiji grad na svetu jer poštuje sledeće kriterijume: ima najčistiji vazduh, 30% energije potiče od zelenih izvora, koristi se javni prevoz u odlično organizovanim metroima, ima 130 pijaca na otvorenom, ima najrazvijeniju mrežu biciklističkih staza, ima velike parkovske površine Stadpark, Burgarten, Gradski park, Rauthaus park, Dunav park, Botanička bašta i sl. Na slici je Hunderstvaserova kuća sa pošumljenim krovom i 200 vrsta biljaka kao “zelena zgrada”.

5. dan

Prezentovanje radova učenika o zagađenju i zaštiti Dunava u miksovanim Timovima. Dodela sertifikata i zajednički ručak.

Tim Eme Unijat

Tim Milana Mančića

Tim Sofije Pljaskić

Tim Jane Stojanović

Tim Lazara Drljače

Disiminacija:

Izveštaj za Nastavničko veće 24. marta. 2022. godine
Izveštaj za Učenički parlament u aprilu
Izveštaj za Stručno veće Prirodnih nauka
Izveštaj za školske novine Šestar str.
Izveštaj za sajt opštine Zvezdara
Izveštaj roditeljima na mejl
ČOS odeljenja 4/7
Anketa
Poster u prostorijama škole
Objava na instagramu škole
Objava na FB stranici projekta
Prezentacija u odeljenjima na časovima Geografije

Koordinator projekta Kovačević Ana

Sertifikati:


Erasmus+ K229 Clean Danube Clean Black Sea
15. do 21. maj 2022. C3 Konstanca

Mobilnost učenika Marta Borkovac, Andrej Donev, Dušan Jovanović, Aleksa Zečević odeljenja 4/7 i profesora Geografije Ana Kovačević i Jasna Perić. Partnerska škola Ion Roman Konstanca.

1. dan

Aerodrom Nikola Tesla
Železnička stanica u Bukureštu Gara Nord

Prezentacija škola, gradova i Timova

,,Kako zagađenje utiče na živi svet okeana i mora. Elektronska knjiga: https://www.storyjumper.com/book/read/133929392

Konstancu su osnovali stari Grci i nazvali ga Tomis u 6. veku pne. Tokom rimske vladavine ovde je živeo prognani pesnik Ovidije. Grad je preimenovan u Konstancu tokom vladavine rimskog cara Konstantina. Brži razvoj je pod uticajem trgovaca iz Đenove koji su imali svoju zajednicu u 13 veku. Kasnije se doseljavaju bogati trgovci Jermeni. Grad se razvijao i pod uticajem Bugara i Otomanskog carstva. Rumuniji je pripao tek 1878. Konstanca, na delti Dunava, najveće je brodogradilište i luka na Crnom moru, ima 300 000 stanovnika, treći grad je po veličini u Rumunije, značajna luka i turističko letovalište. Ima različite kafiterije, marinu i otvoren pogled na Crno more. U odnosu na vetrove građene su stambene zone. Oko grada ima vetroparkova. Povezana je aerodromom Mihail Kogalniceanu koji se nalazi 26 kilometara od grada. Jedan evro je 5 rumunskih leja.

Kazinu Konstanca koji je građen od 1904. u stilu secesije od francuskog arhitekte Piera Renarda.

Arheološki park je muzej na otvorenom sa ostacima rimskih zidina iz 3 i 4 veka

Kuću lavova su izgradili jermeni koji su ovde boravili krajem 19 veka, poznati bogati trgovci.

Narodni muzej na Ovidijevom trgu

Muzej umetnosti

Sinagoga

Velika džamija

Džamija Hunker

Pravoslavna crkva svetih apostola Petra i Pavla iz 1883. Građena je od neovizantijskom stilu od presovane cigle.

Grčka crkva

Svetionik 8 metara visine iz 19 veka u čast trgovaca iz Đenove

Luka Konstanca je najveća po prometu žitarica oko 25 miliona tona godišnje, nafta, rude, metal. Luka ja zaštićenja veštačkim dokovima.

Mamaja je plaža za masovni turizam. Letovalište je podignuto na prirodnom peščanom sprudu 20 kilometara dužine uz Crnomorsku obalu. Posmatra se žičarom.

2. dan

Delta Dunava se 70 kilometara od svog ušća u Crno more deli na dva rukavca Tulču i Kiliju. Tulča se deli na rukavce Sveti Đorđe i Sulinu. Delta ima površinu od 4.170 km² od čega 3465 km² otpada na Rumuniju, a ostalo Ukrajini. Ima 60 vrsta riba, ekonomski značaj je od prerade trske. Biodiverzitet čini 4000 životinjskih i 1000 biljnih vrsta, pelikan i patuljasti komoran, crvene patke, velika bela čaplja, dunavski soko, labud žutog kljuna, orao belog repa, sova kukavica, beli i žuti lokvanj.
Poseta Akvarijumu u Tulčeu u kome živi 60 vrsta riba.
Vožnja brodom deltom.

3. dan

Poseta Institutu “Marina Grigore Antipa”: http://www.rmri.ro/Home/Home.html

Nacionalni institut za istraživanje i razvoj mora ,,Grigore Antipa,, istražuje okeanografiju, ekologiju i zaštitu morskog okruženja i upravlja resursima Crnog mora i vodi računa o akvakulturi. Bavi se i fizičkkim, hemijskim i biološkim monitoringom morske sredine. U Crnom moru su skuša, šaran, katran, morska lasica, morska mačka, papalina, astrolog, brancin, sabljarka, morski zmaj, riba škorpion.

Delfinarijum

4. dan

Miksovana aktivnost međunarodnih Timova na plaži Crnog mora i ispitivanje specifičnih osobina delfina.
Trećina vode u Crnom moru dolazi od reke Dunav. Crno more obuhvata površinu od 436.400 km² (bez Azovskog mora), ima maksimalnu dobinu 2.212 m. Dužina je 1175 km. Temperatura vode u julu je 24 stepena, salinitet je od 18 do 22 promila. Etimologija potiče od tamne boje vode, negostoljubive vode i loše navigacije. Nastalo je povlačenjem Tetisa. Povezano je Bosforom i Dardanelijom sa Sredozemljem.

Ceremonijalna večera. Upoznavanje sa kulturom Rumunskih naroda. Nacionalna muzika i igre. Podela sertifikata.

5. dan

Školska aktivnost. Specijalne vrste riba- skiciranje. Podela poklona. Slobodno vreme.

Disiminacija

Izveštaj na Nastavničkom veću
Izveštaj na Učeničkom parlamentu
Izveštaj na Stručnom veću Prirodnih nauka
Prezentacija na časovima Geografije
Izveštaj roditeljima učenika
Izveštaj na ČOS-u odeljenja 4-7
YouTube link:

Koordinator Ana Kovačević, profesor Geografije