Чланови секције УНЕСКО клуб наше школе учествовали су од 08. до 14. априла 2023. године у реализацији пројектног истраживања објекта УНЕСКО баштине Европе „Стразбург-Париз-Весај-Беч 2023“.

Наша прва дестинација био је регион Алзаса. Посетили смо Стразбург, на реци Ил која се у самом граду раздваја у пет рукаваца па посебну атракцију чине мостови. Симбол града је катедрала чија је градња трајала четири века (од 1015. до 1439.године).

Због своје двонационалне и двојезичне културе, град је постао један од главних градова уједињене Европе. Учесници путавања обишли су Европски парламент, Европски суд за људска права и Савет Европе.

Други дан смо у преподневним сатима разгледали Париз с Ајфеловог торња

Наставили смо панорамско разгледање града: комплекс организације УНЕСКО-а при Уједињеним нацијама у Паризу, Трг Бастиља, Трг Република, Гранд булевар, Опера Гарнијер, Трг Вандом до обале Сене и острва Сите на коме доминира средњовековна катедрала Нотр Даме. Ово монументално здање је након великог пожара затворено за посету те смо након спољашњег разгледања направили паузу у Латинској четврти.

Обилазак града смо наставили шетњом булеваром Сент Мишел, поред Сорбоне од Пантеона а затим до парка и сенатске палате Луксембург.

Након паузе наставили смо разгледање и упутили се до Монмартра. Искрцали смо се испред живописног Мулан Ружа. Шетњу смо наставили уским улицама Монмартра до La Place du Taitre, места окупљања уметника, сликара, песника. Врх брда краси импозантна, црква посвећена Светом Срцу Исусовом, Sacre Coeur.

Наредни дан смо обишли Версај.

Посебан утисак у овом импозантном здању, оставила је изложба слика и скулптура које говоре о историји дворца и читаве Француске. Раскош ентеријера у мермеру и злату приказан је у дворани огледала. Читаву палату окружују паркови уређени дуж широких авенија геометријског облика који су испрекидани украсним жбуњем, скулптурама, каналима и фонтанама.

Након тога, аутобус нас је вратио до центра Париза. Са Трокадера смо уживали у импозантној доминацији Ајфеловог торња.

Затим смо у трочасновној шетњи обишли Тријумфалну капију и шетали Шанзелизеом.

У 18 сати окупили смо се на зборно место и сви кренули према Сени где нас је чекао брод. Вожња Сеном трајала је скоро два сата. Након крстарења аутобусом смо се вратили у хотел.

Следећи дан смо посетили Лувр. По уласку сви ученици су добили план музејских поставки и инструкције за кретање и разгледање импозантних експоната. Разгледање је трајало четири сата.

Послеподне смо обишли Бобурску четврт и нови Лас Хале. Поред музичке фонтане пут нас је водио до музеја савремене уметности Помпиду, испред кога се налази и Српски културни центар.

Послеподне смо отишли до новог урбано-пословног центра Париза Le de France.

Последњи дан био је резервисан за Дизниленд. Изазовне адреналинске вожње, парада јунака дизнијевих филмова, дворци, лавиринт, филмске атракције, сувенири и друге знаменитости учниле су да се бар на тренутак вратимо у детињство.

Око 17 сати пошли смо према Ремсу. Овде смо обишли центар града и велелепну катердалу Нотр Даме. Након сат времена наставили смо пут.

Наредни дан смо били у Бечу. Након панорамског разгледања града обишли смо оперу, катедралу Светог Стефана, Трг Марије Терезије, природњачки музеј и дворце Хофбург и Шенбрун. Око 15. сати кренули смо пут Београда.