У Шестој београдској гимназији одржан је, 22. марта 2023. године, други сусрет ученика са савременим писцем на тему Како настаје књижевна фикција? Радисав Милић, песник и прозаиста, говорио је о тајнама уметничке радионице, мотивационим аспектима и стваралачким дилемама. Ученици су презентовали самостално истраживање Милићевог књижевног опуса, затим је писац образлагао своја жанровска и тематска опредељења, наративну технику и стилске особености.
Посебно интересовање младе публике било је усмерено на семантичке слојеве Милићеве књижевне фикције, те је с тим у вези било речи о митовима (класичним и савременим), легендама и параболама којима је књижевник богатио романескну грађу. Писац у актуелној стварности и реалном окружењу види извор „великих тема“, књижевност је око нас колико и у нама, отуда његови јунаци, у највећој мери, припадају савременом добу, болују од савремених болести: самоће, отуђености, страха, недостатка љубави и емпатије… У развијеним дискусијама о збирци прича „Миловање ожиљака“, те о романима „Киша и млеко“ и „У кругу“, ученици су имали прилике да се сусретну са књижевнотеоријским појмовима: псеудобиографија, жанровска поливалентност, интертекстуалност (дневник као интертекст), фаустовски мотив, оксиморони и парадоксални спојеви. Одабир цитата потврђивао је изузетно наглашену емотивно-лирску, медитативну, евокативну и интроспекцијску димензију наративне технике Радисава Милића. Сликовит, али истовремено језгровит израз, неретко клизи у сентенцу:
„Људи смо ако волимо“
„Самоћа је најтежа у мноштву“
„Победа над собом, мир је са светом“
„Како те колевка зањише, тако ти плови животни брод“
„За веровање треба душа детета, за сумњу душа старца“
„Лажи нам више кажу о ономе који лаже од свих истина које изговори“
„Ватра у срцу изазива дим у глави“.

Разговор са писцем уприличила је и водила др Данијела Вујисић, професор српског језика и књижевности.